Dopravní stavby na jihu Čech se opraví za evropské peníze, i v menších obcích

20. leden 2010

Z regionálního operačního programu půjdou peníze na opravy silnic i do menších obcí na Jindřichohradecku. Například Dolní Žďár získal 14 milionů korun a chystá se opravit most přes řeku Nežárku i další komunikace v obci. V Kunžaku získali přes 20 milionů korun.

Rekonstrukce se v Kunžaku dočká jedna z ulic v obci a modernizací projdou silnice mezi místními částmi Suchdol, Mosty a Zvůle. Zda opravy silnic nenaruší plynulost dopravy, doplnil starosta Jaroslav Čapek: "V Kunžaku to problém nebude, existuje krátká objížďka ke hřbitovu, z náměstí směrem na Dačice. Ostatní komunikace nejsou tolik využívané, provoz je na nich hlavně v turistické sezóně. My ale akci směřujeme od dubna do poloviny června, takže bychom se jí vyhnuli."

Ve Strakonicích evropské peníze pomohou vyřešit napojení průmyslové zóny U Blatenského mostu na hlavní komunikaci I/4 směrem na Písek a České Budějovice. Jak potvrdila zástupkyně vedoucí oddělení rozvoje strakonického městského úřadu Věra Samková, v současné době mají návštěvníci průmyslové zóny Kání vrch problém napojit se na tuto stěžejní komunikaci, která vede napříč městem.

"Je tam velmi špatný vjezd. Když řidiči potřebují zajet do průmyslové zóny, tak musí objíždět kus města, aby se tam dostali. Po vybudování komunikace se dá jednoduše sjet a vjet na hlavní tah. Jedná se o ušetření času a zkrácení cesty," doplnila Samková.

Toho by se strakoničtí měli dočkat díky posunutí křižovatky u průmyslové zóny, která se tím napojí na zmíněnou hlavní silnici první třídy směrem na Písek. Současně dojde také na rekonstrukci chodníků, které jsou v havarijním stavu.

Práce za více jak 17 milionů korun by měly začít v červnu tohoto roku a skončit pak v srpnu roku příštího. Protože náklady za více jak 15 milionů pokryje dotace z regionálního operačního programu, město Strakonice bude celá akce stát necelé dva miliony korun.

autoři: Michaela Vrácovská , Lucie Hochmanová
Spustit audio