Do keramické zvířecí urny je možné uložit popel mazlíčka, ale třeba i jen jeho obojek nebo hračku

Do keramické zvířecí urny je možné uložit popel mazlíčka, ale třeba i jen jeho obojek nebo hračku
Zvířecí mazlíčci, ať už jsou to psi, kočky, ale třeba i hlodavci nebo obojživelníci, s námi často tráví kus života a stávají se členy rodiny. Když pak takový parťák odejde ze života, chceme uctít jeho památku a mít kde na něj vzpomínat. Podobný problém řešila i rodina keramičky Veroniky Vanya.
„Nám umřel pejsek. Jmenovala se Holy, byla s námi přes patnáct let,“ říká keramička Veronika Vanya. O tom, jak uchovat vzpomínku na milovaného psa, přemýšleli s manželem už nějaký čas. „My nemáme zahradu, nemáme žádné místo, kam bychom ji uložili,“ vysvětluje důvod, proč začali uvažovat o žehu.
Když majiteli uhyne zvíře, může navštívit pohřební službu, která se dokáže postarat i o zvířecí ostatky. Vanyovi našli takovou, kde jim vyšli vstříc. „Oni si to zvíře vyzvednou, a pak vy si to zase vyzvednete zpátky v té pohřební službě,“ říká Veronika Vanya. Ostatky jejich Holy byly spáleny ve specializovaném krematoriu v Brně. „Buď je to společný žeh, kdy vy dostanete část popela, nebo je to žeh pro to konkrétní zvíře.“
Další otázkou je pak, kam uložit popel. A tady to Vanyovi pojali po svém. Vymysleli a vyrobili urnu keramickou. A protože se začínali ozývat i jiní chovatelé, vyrábějí několik druhů a velikostí. Keramické urny mají podobu kulaté misky s pokličkou, na kterou je možné vyrýt nějaký nápis. Poklička může být také osázená mechem, který je nenáročný na údržbu.
Další možností je poklička zcela plochá nebo s otvorem na čajovou svíčku. „Misky můžou sloužit i jako vzpomínková urna, necháte si třeba obojek nebo něco, co mělo zvíře rádo, to dáte do té misky,“ říká Veronika Vanya s tím, že svíčka se pak zapaluje v okamžiku, kdy na zvíře vzpomínáme. Keramické urny mohou mít i výraznější barvy, například žlutou nebo modrou. „Chtěli jsme, aby to zapadlo do interiéru domova,“ dodává.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka