Do historické zbrojnice zámku Ohrada se vrátí trofeje, sáně i kočáry
Na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou opravují historickou zbrojnici. Ta bude sloužit jako moderní depozitář. Své místo tu najdou například lovecké trofeje nebo vozy určené pro dopravu šlechty na hony.
V zrekonstruované zbrojnici je vidět původní dřevěná konstrukce s tesanými trámy a ocelová vestavba.
Opravená je i podlaha. „Ta je tedy opravdu zvláštní, protože je dělána starým způsobem. Je to mlatová podlaha, to znamená smíchaná hlína s řezankou a vrchní vrstva ještě s koňským trusem,“ popisuje ředitelka Národního zemědělského muzea Ohrada Jana Melcrová.
Vzduchotechnika udržuje optimální podmínky pro skladování sbírkových předmětů, například trofejí. „Ohrada je lovecký zámek, takže máme velké množství trofejí jelenů, srnců, lišky. Do mezipatra jsme dali sítě, na kterých budou trofeje navěšeny,“ říká ředitelka.
Národní zemědělské muzeum se ale může pochlubit i mnohem většími exponáty. K vidění bude nákladní automobil Praga, který vozil dříví, dále různé vozy, kočáry i sáně z 19. století. Raritou je šumavský pohřební kočár.
První předměty se do nového depozitáře nastěhují na začátku února.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Hnědá vejce nikdo nezakazuje. Z obchodů postupně mizí na úkor bílých z ekonomických důvodů
-
Politika se vyprázdnila. Mladý talent je konkurent, proto se recyklují pořád stejní lidé, myslí si Havlík
-
V modelu Kantaru oproti loňskému roku výrazně posílili Motoristé, naopak oslabilo ANO i koalice Spolu
-
‚My jsme protipožární zeď.‘ V Mnichově protestovalo 250 000 lidí proti spolupráci politiků s AfD