Dechovky, v nichž zazní hlas zpěvaček jubilantek, a výběr dalších písní v aktuálních souvislostech

7. září 2023

Na začátku září oslavily významné narozeniny dvě zpěvačky. Obě zdobí jméno Marta. V úvodu pořadu Dechovkovinky zazpívá mladší z nich – Marta Adámková ze Strahovanky, kterou vede její manžel František Adámek.

Druhá jubilantka Marta Horká během svého členství ve Stříbrňance natočila po boku svého manžela Vojtěcha, tehdejšího kapelníka, stovky nahrávek. Kapelu dnes vede jejich syn Ivo a oba manželé si již užívají muzikantského důchodu.

Oslavíme též padesátiny bývalého baskřídlováka Doubravanky a Babouků Miroslava Schwingera. A historickou nahrávkou od prachatické Lesanky uctíme památku jejího křídlováka Jana Kozáka, který 31. srpna v 89 letech zemřel.

Samozřejmě vás pozveme i na nejbližší významné dechovkové akce, například Dechovky 21. století v Žirovnici a festivaly dechovek v Českých Budějovicích a Dolní Cerekvi. Více v pořadu, k jehož poslechu zve Zdeněk Voráč.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.