Co jsou fyziologické nemoci a jak s nimi bojovat, to uslyšíte v Zelených světech

6. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Abies koreana

Dále pro vás Pavel Chlouba a Hanka Šoberová připravili fakta a zajímavosti o jedlových šiškách, historie vidlí plus něco o zahradnických jmenovkách. 

Jedna dětská hádanka se ptá, kolik šišek se dá najít pod staletou jedlí. Je to chyták - samozřejmě.

Správná odpověď je, že žádnou. Šišky jedlí se před dozráním zcela rozpadnou. Kdyby to tak nebylo, jejich semínka by se jenom sotva dostaly ven ze šišky. Ty jedlové, na rozdíl od většiny ostatních jehličnanů, vzpřímeně stojí. Podobně se chovají i šišky cedrů - také rostou vzpřímeně a také se rozpadají.

Abies delavayi

Krásné šišky jedlí bývají jedním z hlavních důvodů pěstování pěstování těchto jehličnanů. U dospělých rostlin jsou vítaným doplňkem krásy stromů. Občas ale jedle ochotně plodí i v mladém věku. Týká se to třeba jedlí korejských. Když nastane taková situace u stromu příliš brzy, doporučuje se mladé šišky výrazně omezit, či zcela odstranit.

Pro rostlinu je "výroba" šišek energeticky velmi náročná a stojí ji hodně sil. Po bohatém plodném roku se často stává, že následující rok, či dokonce roky, z jedlí opadá hodně jehličí a dlouho ji trvá, než se opět dostane do kondice.  

autoři: Český rozhlas České Budějovice , Pavel Chlouba | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio