Co je stoletá voda a jak vypadá přístroj na měření oblačnosti, zjistili lidé během Dne otevřených dveří u meteorologů

24. březen 2025 07:30

Největší audioportál na českém internetu

Návštěvníci na zahradě Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích | Foto: Eva Musterová Marvanová, Český rozhlas

Český hydrometeorologický ústav v Českých Budějovicích navštívila Eva Musterová Marvanová

Kde se rodí předpovědi počasí a komu patří hlasy, které ohlašují slunce či déšť v rozhlasovém vysílání, to zjistili návštěvníci Dne otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích. Lidé si mohli prohlédnout pracoviště meteorologů od vstupní branky až po nejvyšší bod na střeše budovy.

Tématem letošního ročníku Dne otevřených dveří u jihočeských meteorologů byly extrémy počasí. Na přednášce s hydrologem Tomášem Vlasákem se mluvilo například o povodních.

Návštěvníci se také ptali na termíny, které často slyší, ale mnohdy neznají jejich přesný význam. „Běžně používaný pojem je například průtok, ale ne každý si ho dokáže představit a je také komplikované průtok změřit. A stoletá voda, to už je hodně vyšší liga, je to vlastně statistika. Ono to zní jednoduše, ale je to podstatně složitější,“ zmínil Tomáš Vlasák.

S měřicími přístroji se zájemci seznámili na střeše hydrometeorologické stanice i na její zahradě. Nahlédli třeba do přístroje na měření oblačnosti. „Ten vysílá laserový paprsek směrem k obloze, měří výšku oblačnosti a dokáže vypočítat třeba i množství oblačnosti,“ vysvětlila meteoroložka Eva Kalná.

Příležitost prohlédnout si pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích využilo letos přibližně 250 lidí, což je víc než v minulých letech.

Související