Co cítí skokan na lyžích těsně před rozjezdem z věže, si můžete vyzkoušet na rozhledně v Zadově
Rozhledna v lyžařském areálu Zadov na Šumavě, není obyčejná výšková stavba. Jde totiž o bývalý skokanský můstek pro lyžaře, který přestal sloužit svému účelu před necelými třiceti lety. Od té doby prošla chátrající stavba rekonstrukcí a dnes je z ní rozhledna v bývalé nájezdové věži.
V polovině sedmdesátých let začaly vznikat první plány na rozvoj lyžařského areálu Zadov a Churáňov. To jsou dvě osady ležící těsně vedle sebe. „Churáňov máme spojený spíš s běžeckým lyžováním, stejné jméno má i zdejší nejvyšší vrchol, na kterém stojí meteorologická stanice. Kdežto Zadov je vlastně svah pod Churáňovem,“ říká ředitel lyžařského areálu Zadov Luděk Sáska nad historickými dokumenty, podle kterých se zapadlý kout Šumavy na dohled od městečka Stachy začal měnit ve středisko zimních sportů.
Za rekreací se do Zadova přitom jezdilo už ve třicátých letech minulého století. V padesátých letech tam byl postaven první lyžařský vlek. Ale až spolupráce obce a tehdejšího Československého svazu tělesné výchovy přinesla výstavbu sportovního komplexu. Včetně skokanského můstku, který byl tenkrát označen jako K-70.
„Rekord ve skocích na lyžích na něm z té doby drží a už jednou provždy bude držet Pavel Ploc s výkonem devadesát pět metrů,“ dodává Luděk Sáska. Poslední závody se totiž na můstku konaly v polovině devadesátých let a tím se kapitola skoků na lyžích v Zadově uzavřela.
Dnes je skokanský můstek přebudovaný na nevšední rozhlednu, z jejíhož ochozu za dobré viditelnosti dohlédnete až k hranicím jižních Čech se Středočeským a Plzeňským krajem. Vyhlídku si mohou užít nejen návštěvníci lyžařského areálu, ale také horolezci. Jeden bok můstku je totiž upraven na lezeckou stěnu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka