Český stavák potěší oko na zemi i při letu. Když letí, tak tleská
Český stavák patří mezi nejrozšířenější plemena holubů u nás. Nejstarším klubem, který se zabýval jejich chovem, byl Klub východočeských pěstitelů staváků bělokosých. Ten vznikl v roce 1908 v Chocni.
Celostátní Klub chovatelů českých staváků letos slaví sto let. Vznikl v roce 1924 v Praze. Dnes už se sice od chovu holubů ustupuje a holubníků na vesnicích ubývá. Přesto se najdou nadšení pokračovatelé. Jedním z nich je předseda chovatelů ve Svinčanech na Chrudimsku Josef Blažek. Chová české staváky červené sedlaté.
Jsou plodní a temperamentní
Český stavák má různé barevné variace. Může být černý, stříbrný, žlutý či červený sedlatý.
„Českého staváka červeného sedlatého choval už můj otec a já jsem si je na důchod zavedl taky. Je to holub okrasný a velice plodný a temperamentní. Cení se u něj létání. Proto nemůže být ve voliéře. Když letí, tak křídla dává k sobě a zvukově to připomíná tleskání,“ popisuje zajímavosti tohoto plemene Josef Blažek.
Let je přerušovaný tzv. stavěním
Let českého staváka je přerušovaný tzv. stavěním. Pták v letu silně zatleská křídly, postaví se kolmo vzhůru, přitiskne křídla k tělu a propadne se i o několik metrů.
„Drží se domova. Pouštím je, oni vylétnou na okolní střechy, ale dál neletí. Jsou chytří. Ale například plemena pošťáků létají na velké vzdálenosti. Zajímavé je, že i když se na závody používají více než sto let, dodnes se neví, podle čeho se vlastně orientují,“ přidává další kuriozitu chovatel Blažek.
Vlhko a průvan jim neprospívají
Holubi se dříve chovali na půdách, dnes se vyrábějí vylepšené holubníky. Josef Blažek umístil svoje holuby do zděné budovy.
„Nemají rádi vlhkost a průvan, ale zima a mráz jim nevadí. Rádi se vyhřívají na sluníčku, Když je hezky, dávám jim na dvorek vanu, rádi se koupou,“ říká chovatel, který vysvětluje i důvod, proč je pro něj chov okrasných holubů tak důležitý. „Když je ráno pouštím, tak jim hodím něco k snědku na zem kousek od sebe. Dělám to proto, abych si po ránu vylepšil oko. Podívám se na ně a to mi prostě zlepší náladu.“
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.