Čertův švagr. Známá pohádka Boženy Němcové o mladém Petrovi a chamtivé Dorotě Máchalové
Zlá, vypočítavá a chamtivá Dorota Máchalová vyžene nevlastního syna z domu. Ožebračený Petr se marně snaží najít práci, všude ho posílají k čertu. A tak jde sloužit do pekla…
Rozhlasová pohádka podle příběhu Boženy Němcové byla natočena v roce 1979. Pro rozhlas ji napsal František Pavlíček.
V hlavních rolích účinkují Jan Hartl, Libuše Havelková, Vladimír Bičík, Věra Kubánková, Ladislav Mrkvička, Sylva Sequensová a Naďa Konvalinková.
Na motivy pohádky Čertův švagr vznikly i dva filmové snímky, respektive jeden televizní a jeden filmový. Oba měly premiéru ve stejném roce, v roce 1984.
Televizního, studiového Čertova švagra natočila režisérka Vlasta Janečková. Do hlavní role mladého Petra obsadila Ondřeje Havelku.
Velká filmová pohádka podle téhož příběhu Boženy Němcové se jmenuje S čerty nejsou žerty. Natočil ji režisér Hynek Bočan a Petra, který skončí nejdřív v pekle a pak na zámku, v ní ztvárnil herec Vladimír Dlouhý.
Související
-
Jan Štifter: Zavařovačky. Příběh o rodinných vztazích a jedné předvánoční návštěvě
Poetický, nostalgický, trochu smutný i úsměvný příběh o rodině, která se vrací z předvánoční návštěvy tety Jiřiny, skrývá povídka s nepříliš poetickým názvem Zavařovačky.
-
Miloš Urban: Host u tabule. Příběh o jednom starém vdovci, u kterého na Štědrý den zaklepe návštěva
Starý vdovec sám tráví Štědrý večer. Nečekaně ale zaklepe na dveře návštěva... Povídku Host u tabule napsal Miloš Urban. Vyšla v antologii O Vánocích se dívám do nebe.
-
Vánoční akce. Stanislav Zindulka v příběhu o lákavé nabídce erotických služeb a nečekaném setkání
V akci můžou být před Vánocemi nejen máslo a cukr, ale třeba i erotické služby. Lákavá nabídka zaslechnutá v tramvaji nedá spát starému mládenci, bývalému učiteli češtiny…
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.