Bude to hlavní událost letošní sezony na jihočeských památkách. Zámek Vimperk má za sebou první část rekonstrukce za 110 milionů korun

2. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Obnovený horní zámek ve Vimperku přivítá první návštěvníky

Návštěvníky bude lákat především na novou prohlídkovou trasu. Reportér Českého rozhlasu Petr Kubát ji s předstihem prošel spolu s kastelánem Vojtěchem Brožem. Projděte ji s nimi.

Před dvěma lety do zdevastovaných místností nastoupili dělníci. A už za několik týdnů přivítá obnovený horní zámek ve Vimperku první návštěvníky. Najdou tady celoročně otevřenou prohlídkovou trasu s vzácným renesančním stropem. Oprava této části památky vyšla na 110 milionů korun.

„Měli bychom být jeden z mála zámků v této republice, který bude otevřený i v zimě, proto jdeme po běhounech, pod nimiž jsou schovány topné rohože. Ve všech místnostech kolem nás máme kamna ať už z devatenáctého nebo dvacátého století, která se dochovala nebo naprosto úžasné zelené kopie renezančních kamen, líčí Vojtěch Brož mimo jiné v reportáži.

Vybavení místností vimperského zámku zajistily výpůjčky z ostatních českých zámků, protože vlastní inventář zámek nemá, protože jednak vyhořel a jednak se stal správním střediskem a bydleli v něm zaměstnanci schwarzenberského velkostatku.

Poté se v reportáži kastelán s reportérem přesunou na nádvoří horního zámku, kde si návštěvníci mohou prohlédnout obnovené fasády z různých časových období.

Obnova části horního zámku Vimperk vyšla na 110 milionů korun a pokryla ji evropská dotace. Obnova celého vimperského areálu zabere podle Vojtěcha Brože další desetiletí. Na další fázi půjde 200 milionů z programu péče o národní kulturní dědictví. Start letošní sezony na zámku Vimperk je v plánu na 1. května. Bude ale záležet na epidemické situaci.

Celou reportáž Petra Kubáta si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

autor: Petr Kubát
Spustit audio