Blues pro slušný lidi s Jiřím Dědečkem, Náměšť s Jaroslavem Hutkou i Kanárek Jana Buriana od Tří lvů
V předvečer svátku 17. listopadu, Dne boje za svobodu a demokracii, se několika výňatky vrátíme ke třem koncertům písničkářů, kteří dláždili cestu ke konci totalitního režimu v Československu. Jeden v emigraci a dva doma.
Nejprve zazní tři písničky, včetně Blues pro slušný lidi, z koncertu významného písničkáře, ale také básníka, překladatele, dlouholetého předsedy Českého centra Mezinárodního PEN klubu a v mládí úspěšného veslaře Jiřího Dědečka tak, jak je v českobudějovickém rozhlase předvedl v dubnu roku 2016.
Dále upřeme pozornost na Jaroslava Hutku, který v sedmdesátých a osmdesátých letech výrazně ztělesňoval odpor proti normalizaci a totalitě. A i po vyhnání z vlasti dlouhodobě zůstal, vedle Karla Kryla, významným symbolem odporu proti nesvobodě. A tak když se v listopadu roku 1989 vrátil, okamžitě se s kytarou postavil do čela masových demonstrací a všeobjímající písničkou Náměšť podpořil euforii a étos sametové revoluce.
Jaroslav Hutka koncertoval ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice v roce 2013 právě v listopadu. A první z trojice písniček, které jsme vybrali z tohoto vystoupení, se jmenuje případně: Listopad. Pak následují Havlíčku, Havle a zmíněná Náměšť.
Na úplný konec jsme nechali jednu písničku z koncertu Jana Buriana, dalšího známého písničkáře, někdejšího uměleckého partnera Jiřího Dědečka, pianisty, skladatele, básníka, publicisty a cestovatele. Ten vystoupil společně se synem Jiřím U Tří lvů v dubnu roku 2018 a do svého programu vložil vzpomínkovou písničku Kanárek, která též se slovním doprovodem a s odlehčeným humorem Jana Buriana dobře zarámuje tak trochu sváteční Koncertní ozvěny od Tří lvů.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.