Benzinové sekačky na trávu chtějí dobrý benzin. Skladovat kanystr na sezonu se nevyplatí

3. srpen 2024

Sekačky, vyžínače, křovinořezy nám ušetří spoustu času a práce. U těch se spalovacími motory musíme být ale na pozoru. Koupit si kanystr benzinu na celou sezónu a jenom dolévat už dávno neplatí. Benzin může způsobit mnoho problémů.

„Většinou si lidé koupí velký kanystr benzinu na celou sezónu. Natural 95 ale spousta výrobců zahraní techniky doporučuje po natankování u čerpací stanice používat maximálně jeden měsíc. Důvod? Biosložky v něm obsažené. Při delším stání poškozuje membrány, hadičky. Karburátory a palivové filtry se zanáší slizem. Benzin koupený v dubnu nebo květnu už může být problém,“ říká Michal Zbráš, prodejce zahradní techniky a servisní technik v Plzni na Roudné.

Životnost Naruralu 95 můžete prodloužit kvalitními aditivy. Půl roku by tak měl benzín minimálně vydržet.

Sekání trávy, pařezy a kameny

Při sekání trávy můžeme narazit na skrytý kamen nebo pařez. Je proto vhodné hned zastavit a sekačku odvézt do servisu. V lepších případech se ohne u sekačky jenom nůž. Sekačka začne vibrovat. Vibrace působí nepříznivě na motor, kde se uvolňují šrouby, spojky a matičky.

Může popraskat i skelet sekačky. Může se také stát se dojde k vyhnutí klikové hřídele. Někdy jde srovnat, ale mnohdy se musí vyměnit celá.

Pohonné hmoty

Mazání řetězu a lišty o řetězových pil

Většinou se na toto mazání používají ekologické oleje, které nezatěžují přírodu. Tyto oleje by se ale po otevření lahve měly spotřebovat do 30 dnů. Pak začnou ekologické složky lepit. A slepený řetěz zbytečně zatěžuje motor. Zároveň ničí i celou mazací soupravu včetně čerpadla.

Je proto vhodné si práci naplánovat tak, abychom celou olejovou nádržku spotřebovali. Nebo z ní olej vylít, propláchnout benzinem, nalít do ní olej minerální a jednu nádržku s tímto minerálním olejem při řezání vyjet, aby se z mazacích cest dostaly všechny lepivé ekologické přísady.

Na jednoho šťastlivce čeká elektrická řetězová pila (ilustrační foto)

Pomocníci na akumulátory

Po skončení prací nenechávejte akumulátor nenabitý pod 20 % kapacity. Moderní akumulátory mají kontrolky, které ukazují stav nabití.

Při delším státní může dojít k samovybíjení. Pak se vám je nemusí podařit dobít a budete muset navštívit servis. Někdy jdou tyto akumulátory oživit, ale v mnoha případech si musí zákazník koupit akumulátor nový.

Poslechněte si odborníka v reportáži Hobby magazínu.

Akumulátorová sekačka
autor: Jiří Šobr
Spustit audio