AAC směřuje na burzu

19. duben 2004

Holdingová společnost AAC z Českých Budějovic se chystá vydat akcie na pražské burze. Pokud svůj záměr naplní, stane se první firmou po víc než deseti letech, která na burze umístí svou emisi.

Píšou to dnešní Hospodářské noviny. "Intenzivně se zabýváme přípravami. Někteří experti sice náš vstup na burzu čekají ještě letos, sám však pokládám za reálnější až příští rok," řekl spolumajitel firmy Ladislav Marek.

Počítačová firma AAC ovládá přes 17 procent českého trhu. Od emise akcií si slibuje zhruba 300 milionů korun, ze které chce koupit několik menších firem a zároveň expandovat do Polska, Pobaltí a na Balkán. Mezi dceřiné společnosti holdingu, který působí i na Slovensku a v Rumunsku, patří firmy ProCA, Libra Electronics a Xanadu. "Pokud by se emise povedla, byla by to pro český trh fantastická zpráva. Především by na burzu přilákala další firmy, které čekají na první úspěšný příklad," předpokládá Jan Sýkora z Wood&Company. AAC je zatím s přípravami na počátku a chystá teprve memorandum investorům. Podle analýzy společnosti Patria Finance trvá celý proces přípravy a následné emise akcií v průměru šest až devět měsíců. S orgány pražské burzy zatím firma jednat nezačala. Podle informací HN je zatím jedinou firmou, která usiluje o vstup na pražskou burzu. Před třemi lety se o primární emisi akcií neúspěšně pokusila brněnská společnost Limart. Aranžer její emise však nenašel dostatek zájemců o koupi akcií.

autor: čro čb | zdroj: ČTK
Spustit audio