Zlaťátka, berani a létavé straky aneb zvláštnosti jihočeských Velikonoc

30. březen 2024

Jižní Čechy jsou na folklór velmi bohaté a etnograficky jsou rozděleny na tři oblasti: Blata, Doudlebsko a Kozácko. V čem se lišili obyvatelé těchto regionů a co měli naopak společného? Jak se připravovali Velikonoce a které z dávných tradic se zachovaly dodnes?

Proč se v jižních Čechách nepoužívaly až do 1. světové války pomlázky a proč musel mít každý muž na Květnou neděli obří svazek posvěcených prutů, nazývaný beran? A proč se pak beran rozřezával na drobné kousky? Co jsou a jak s Velikonocemi souvisejí zlaťátka a létající straky a kdo je mohl získat? A jak se jimi vyznávala láska a ukončoval vztah?

S historikem Janem Šimánkem v muzeu v Českých Budějovicích a na Hluboké s nositelkou tradice lidových řemesel Ludmilou Dominovou to za zvuků nejkrásnějších jihočeských písní v podání souboru Úsvit z Českých Budějovic zjišťovala Markéta Ševčíková.

Jihočeské kroje, poslední zdobný je kroj z Blat
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.