ŽIVĚ Z ODTAJNĚNÉHO MÍSTA: Cesta okolo Česka zamířila na hrad Svojanov

16. červenec 2022

Dalším přímým přenosem jsme vás zavedli do Pardubického kraje. Hrad Svojanov byl založen ve 13. století a leží nad romantickým údolím řeky Křetínky.

Architektura hradu je směs gotiky s empírem, mísí se tedy středověk s 19. stoletím. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka. Je ve vlastnictví města Polička. Přesně to byly indicie, které jsme vám každý všední den v letním projektu Cesta okolo Česka ve vysílání v 9:45 napovídali.

Připraveny byly ochutnávky pokrmů připravených podle starých receptů a sraz si tu dala auta značky Moskvič. Pavel Kudrna si pozval k mikrofonu kastelána hradu Miloše Dempíra, pořadatelku akce Květu Korbářovou, o dobových pokrmech mluvila Dagmar Moravcová, o moskvičích spoluorganizátor akce Martin Krátký. Poslechněte si v záznamu pořadu.

autoři: Pavel Kudrna , djo
Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.