Zelené svátky, Máje a namlouvání
Májka a její vztyčení odstartovaly pro naše předky období, kterému říkali Zelené svátky a které přinášelo v celém hospodářském roku jediný čas, kdy se mohli chovat jinak: uvolněně a nevázaně.
Na más se proto všichni těšili. Znamenal totiž nejen čas radosti a veselí, ale i lásek a namlouvání. Ozdobená májka měla pro naše předky mnohem větší symboliku, než si dnes myslíme. Důležitý byl už samotný živý zelený vršek z břízy, prodloužený do atypické výše kmenem jehličnanu, a zásadní byly i pentle, kterými byla májka ozdobena a které pak měly magickou moc.
Májka ale ani zdaleka neznamenala pouhou oslavu jara. Proč je vlastně naši předkové stavěli, jaké skryté výzvy taková májka znamenala a jak se slavívali a slaví typické staročeské Máje na Berounsku? Poslechněte si v reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.