Zchátralé barokní faře v Malontech na Českokrumlovsku hrozí zbourání

18. březen 2021 13:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fara v Malontech

Podle památkářů patří k nejcennějším areálům svého druhu v regionu. Jenže barokní fara z počátku 18. století v Malontech na Českokrumlovsku už je v tak havarijním stavu, že ve hře je demolice. Potvrdil to i statický posudek.

Na poslední chvíli se snaží osud této kulturní památky zvrátit sdružení lidí, kteří podepsali malontské memorandum. Zástupci teď jednali s církví jako vlastníkem.

„Ze strany Biskupství českobudějovického je současný stav neudržitelný, protože budova je vážně staticky poškozena a její stav ohrožuje lidské životy. V úterý proběhlo první jednání se zástupci Malontského memoranda a uvidíme, jak se bude situace dale vyvíjet,” vysvětluje mluvčí Biskupství českobudějovického Petr Samec.

Malontské memorandum za záchranu fary podepsalo přes sto lidí. Například i architektka Dita Měkotová: „Pro mě je důležité samo o sobě to, že se o tom mluví a že fara jen tak v tichosti nespadne,“ míní. Fara je podle ní velmi důležitým objektem, protože společně s kostelem vytváří genia loci Malont, které už jsou víceméně poválečně přestavěné.

„Bez tohoto souboru by jim chyběla návaznost na historii,“ dodává architektka.

Zástupci malonstkého memoranda zatím nechtěli vývoj jednání s biskupstvím komentovat. Jasněji podle nich může být na přelomu března a dubna.

Současná podoba fary pochází z přestavby na počátku 18. století

V jižní ohradní zdi se ale zachovala ještě původní gotická okénka. Areál fary je jedním z posledních celistvě dochovaných příkladů původní historické zástavby v obci. I když areál dlouhodobě chátral, ještě v roce 2000 byl trvale osídlený. Před pěti lety zničilo střechu fary krupobití. Na konci loňského roku se zřítilo jihovýchodní nároží. Následný statický posudek, který zadal stavební úřad v Kaplici, doporučil demolici areálu.

Čtěte také

„Strašně mě to mrzí, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Ale dneska je to tak havarijní stav, že se bojíme o životy a zdraví občanů, především dětí. A to je důvod, proč vyzýváme církem jako vlastníka, potažmo dotčené orgány státní správy, což je Stavební úřad Kaplice, aby konaly,“ líčí starosta Malont Vladimír Malý z hnutí Pro další rozvoj obce. Farnost už požádala Ministerstvo kultury o sejmutí památkové ochrany.

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích ale zrušení prohlášení areálu fary za kulturní památku nedoporučil. Nechal si udělat vlastní statický posudek, podle nějž je obnova reálná. Ze závěrů posouzení vyplývá, že příčiny statických poruch jsou lokální a vzájemně spolu přímo nesouvisí. Obnova nevyžaduje ani speciální technologie. Pokračuje ředitel odborné památkové správy Daniel Šnejd:

„Fara v Malontech je kulturní památkou od roku 1963 a je bezesporu vedle kostela sv. Bartoloměje nejcennějším objektem ve vsi. Fara je skutečně zásadním velmi významným pamětním místem pro celou obec a pro celé široké okolí. Ta hodnota je jednoznačně na straně pro zachování objektu. Cesta k záchraně je a ten objekt není v takovém stavu, aby musel být kompletně demolován.“

Jen zabezpečovací práce, které by zabránily zřícení, vyjdou na několik milionů. Rekonstrukce by šla do desítek milionů korun.

Celou reportáž Petra Kubáta si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

 

autor: Petr Kubát
Spustit audio