Zámek v Třemešku vznikl v 16. století. Stavitelé dodnes střeží jeho hlavní vchod
Třemešek na Šumpersku v Olomouckém kraji je dnes osadou Dolních Studének. Tvoří ho jen hospodářský areál a pár dalších budov. A také zámek, který byl kdysi sídlem vrchnosti spravující blízké okolí. Dodnes se může chlubit renesančním jádrem s unikátním portálem a také hvězdářskou observatoří.
Osada Třemešek je patrně starší než zámek samotný. První zmínky o vsi spadají už do 14. století. Vypadá to, že v Třemešku stával od počátku jeho existence nějaký hrádek či tvrz. Držiteli obce byly menší zemanské rody, které musely někde sídlit.
K roku 1420 se výslovně uvádí svobodný dvůr. Za česko-uherských válek byl Třemešek veden jako pusté zboží a tehdy obec získali Tunklové z Brníčka a Zábřeha a připojili ji ke svému velkému zábřežskému panství. S ním pak sdílel Třemešek osudy až do roku 1527, kdy získal pustou ves Třemešek s dvorem Petr ze Žerotína a zřídil zde malé panství.
Roku 1559 koupil toto panství Petr Bukůvka z Bukůvky a na Červené Lhotě. Po něm zdědil Třemešek jeho syn Jan, humanisticky vzdělaný šlechtic a přesvědčený příznivec Českých bratří. Právě on postavil v 80. letech 16. století na místě, kde stávala někdejší gotická tvrz, rodové sídlo - renesanční zámek, který byl dokončen roku 1587.
Portál zdobí reliéfy majitelů zámku
Původní zámek měl jen jedno patro a byl krytý vysokou sedlovou střechou s dřevěnou věží. Součástí areálu byl dvůr, zámecký pivovar a pět starších rybníků. Přes všechny přestavby se dodnes dochovala část původní renesanční výzdoby.
K ní patří zejména portál hlavního vchodu. Obě svislé části zdobí renesanční reliéfy stavitelů zámku - Jana Bukůvky a jeho ženy Ester, rozené Syrakovské z Pěrkova. Zaujmou zejména dokonalým zpracováním renesančních šatů, které jsou vyobrazeny do posledního detailu, či rysy obličejů obou urozených manželů. Portál se považuje za skvost moravské a pravděpodobně i středoevropské renesance.
V zámku býval i internát
Zámek byl až do roku 1653 v rukou Bukůvků, od kterých jej získal velkolosinský pán Přemek III. ze Žerotína. Rodu sloužil Třemešek až do 18. století. Za jejich vlastnictví k němu přibyla mimo jiné prosklená věžička s dalekohledem anglické provenience, kterou si Josef Karel ze Žerotína přistavěl jako observatoř pro pozorování hvězd.
Od té doby se prostřídala řada majitelů, své zájmy zde měl i Baťa, který uvažoval o využití areálu pro stavbu továrny. Snahy ale přerušila válka a následný převrat roku 1848. Novým majitelem zámku se tak stal stát a různí uživatelé. Asi nejdéle zde sídlil internát. Naštěstí část historické podoby zámku se dochovala dodnes, a tak ji lze stále obdivovat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Není člověk, který by v Rusku nenašel práci.‘ Nejmenší nezaměstnanost ale přináší problémy
-
Letiště Václava Havla kvůli ledovce na čtyři hodiny zastavilo provoz. Pomalu ho obnovuje
-
Evelina Merová, František Hýbl, Věra Nováková. Vzpomínka na ty, kteří nás v roce 2024 opustili
-
Spojené státy sužuje husté sněžení a mráz. V Minnesotě teploty klesly k minus 30 stupňům