Všichni jsme pořád hrdí sedláci, říká Jan Jílek, starosta Holašovic, jediné tuzemské obce na seznamu UNESCO
Jihočeské Holašovice jsou jedinou tuzemskou vesnicí na seznamu UNESCO. Letos od jejich zápisu na prestižní seznam uplynulo přesně 25 let a stále jsou zachovaným příkladem tradiční středoevropské vesnice.
Na středověkém půdorysu se tu dochovalo množství venkovských staveb z 18. a 19. století, které jsou propojeny ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru návsi, což spolu s dochovaným štukovým dekorem na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz.
Holašovice ležící asi 16 km od Českých Budějovic jsou typickým oříkaldem tzv. „selského baroka“. Ne nadarmo proto pořádají v Holašovicích každý rok v létě tradiční Selské slavnosti – typický staročeský jarmark s ukázkami více než 230 tradičních i netradičních řemesel z Čech, Moravy a Slovenska s bohatým doprovodným kulturním programem. Na jejich letošní 24. ročník se vypravila a se starostou Holašovic Janem Jílkem rozprávěla Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.