Velikonoční jízda na Horní Lužici
Velikonoční jízdy nebo také „Jízdy křižáků“ jsou prastarý velikonoční zvyk, který se do současnosti dochoval v německé Horní Lužici a také v našich Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku.
Pro tento rituální obyčej je typické obrovské procesí jezdců na koních v historických oblecích z 19. století s cylindry na hlavách, kteří na Velikonoční neděli po večerní vigilii objíždějí obce své farnosti, zpívají náboženské písně a přinášejí radostnou zvěst o zmrtvýchvstání Krista.
Počty jezdců se různí - hornolužické jízdy, které se říká Křižerjo, se účastní několik set jezdců. Prapůvod tradice velikonočních jízd je v pohanských oslavách příchodu jara a žehnání úrody.
Křesťanství tuto tradici převzalo a přeměnilo ji v oslavu zmrtvýchvstání Krista. Na Horní Lužici je tato tradice stále velmi živá a dočasně ji přerušila až pandemie koronaviru. Do hornolužického městečka Ralbicy se ji vydala zdokumentovat Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.