Valaši, gobelínka a Jan Timotej Strýček
Když se řekne Valašsko, každý si představí muže ve vysokých kloboucích a krpcích, tančících odzemek, a ženy v roztočených modrotiskových sukních a červených střevících. A samozřejmě vysoké kopce a ovce.
Jenže život Valachů neovlivňovaly pouze hory. Do života těch, kteří žili ve Valašském Meziřící a okolí na konci 19. století významně vstoupila gobelínová manufaktura a ovlivňuje ho dodnes.
Jak spolu ladil život svérázných Valachů a Valašek ošlehaných větrem s ruční výrobou velmi luxusního zboží, které nacházelo uplatnění především na hradech a zámcích? Jak se tkaly gobelíny dnes a kterým dílům slavných současných malířů vdechují nový život? Přímo v Moravské gobelínce ve Valašském Meziřící to s jejím ředitelem Janem Timotejem Strýčkem a zároveň s rodákem z Valašského Meziříčí, cimbalistou, etnografem, pedagogem a redaktorem ČRo Brno Jaroslavem Kneislem zjišťovala Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.