V pražském domě ozdobeném Alšovými sgrafity se ukrýval železářský ráj U Rotta

14. duben 2016
Česko – země neznámá , Česko - země neznámá

„Tohle je nebe na zemi, přímo železné zázemí, regál samá dobrota, Železářství U Rotta. Pak chce to jen pár grifů znát, i armatura umí hrát. Na vše hrajem do roka, z Železářství U Rotta. Jsme spolu v jednom klubu, je to klub železných not. Jsme spolu v jednom klubu nástrojů značky Rott,“ zpívají Rangers v písni Sejdeme se u Rotta.

Kdo stál za tím, že se obchod na Malém náměstí v Praze tolik proslavil a dostal se dokonce i do písničky? Vincenc Josef Rott. Narodil se v Českém Brodě jako syn sanytrníka (sanytrníci dodávali do mlýnů na střelný prach takzvaný sanytr neboli ledek draselný). Do Prahy přišel jako devítiletý a koncem 30. let 19. století založil spolu s bratrem Augustem obchod s hudebními nástroji. Už v roce 1840 se osamostatnil jako obchodník „se zbožím norimberským“. Toto datum se dnes pokládá za den založení firmy V. J. Rott.

Obchod vzkvétal, a tak roku 1855 Rott přikoupil ještě dům číslo popisné 142 zvaný „U Tří bílých růží“. První kamenný románský dům na tomto místě vznikl ve třináctém století a nejstarší písemná zmínka o něm pochází z roku 1401. Říkalo se tu nejen U Tří bílých růží, ale i U Volka, U Tří snopů nebo Pytlíkovský dům. Roku 1488 tady byla nákladem tiskaře Jana Pytlíka vytištěna první česká Bible.

Dům za Rottovy éry zažil dvě velké přestavby. Během první se v suterénu domu zřídily sklady. Průčelí domu pokryly fresky podle námětů Mikoláše Alše. Výsledkem druhé přestavby byla první prodejní hala se sklobetonovou kopulí.

Rott dodá vše, znělo heslo podniku

Budova má tři podlaží a na střeše ozdobné oblouky s věžičkami. Fasádu domu zdobí motivy rostlin a alegorie řemesel a zemědělství (kovář, truhlář, sekáč, žnečka, hospodyně, zahradnice). V lunetách jsou zobrazeny kovové nástroje a nářadí. Mezi druhým a třetím patrem objevíte nápis: Nedej zahynouti nám ni budoucím sv. Václave. Do dnešních dnů na domě přetrvává velký nápis V. J. Rott.

Původní obložení z dob V. J. Rotta

Největší slávy dosáhlo železářství V. J. Rotta ve třicátých letech 20. století. V té době byla společnost převedena na rodinnou akciovou společnost a otevřel se sklad hutního materiálu v Holešovicích.

Mottem závodu bylo „Rott dodá vše“. V praxi to znamenalo asi 70 tisíc druhů a velikostí kovového zboží. Vše od kolečka do hodinek až po kompletní zařízení dílny pro každé řemeslo nebo továrnu. Od jehly a náprstku po nejnáročnější výbavu pro nevěstu, domácnost nebo hotel. U Rotta se daly sehnat rybářské udičky i výbava hokejového mužstva. Také roury, zařízení koupelen, nejmodernější přesné nástroje, elektrické přístroje, osvětlovací tělesa.

Druhé, neméně významné heslo podniku znělo: Služba veřejnosti především. Obchod byl rozdělen do 21 oddělení vedených odborníky. Podnik měl víc než 170 zaměstnanců a rozvážku zboží zákazníkům v celé republice zajišťovalo sedm aut. Denně U Rotta nakupovalo dva tisíce zákazníků osobně a stejný počet obchodů vyřídili prodavači písemně. Železářstvím denně prošlo zboží o objemu 4 až 6 vagónů.

Z obrázků na fasádě můžete odhadnout, co se tu kdysi prodávalo

Železářství tu bývalo i po roce 1948, kdy Rottovi odešli do emigrace. Po roce 1989 legendární obchod vystřídaly lahůdky, ty zase luxusní sklo a nakonec restaurace Hard Rock Café. Rottovo železářství přitom funguje dodnes, jenom za rohem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.