V malé vesnici u Tábora peče poctivé máslové sušenky inspirované Francií a Belgií

15. červen 2017
David Lenghardt ze Zhoře u Tábora představil na budějovickém gastrofestu sladké výrobky své ženy Blanky

Sladké výrobky své ženy Blanky přijel nedávno na festival Gastrofest do Českých Budějovic představit David Lenghardt ze Zhoře u Tábora. Pochlubil se tím, co jeho žena umí a čemu se začala naplno věnovat ve vlastní biscuiterii a zakázkovém cukrářství Sladké od Blanky.

Blanka Lenghardtová ráda peče od dětství, vlastní firmu založila před sedmi lety. „Do té doby prošla různými hotelovými provozy jako cukrářka a nakonec se rozhodla, že si to chce dělat po svém, poctivě a bude upřednostňovat kvalitu před kvantitou. Do všech dortů i sušenek dáváme máslo, lehké náplně, proto manželka má spoustu práce, ale i úspěch,“ popsal David Lenghardt.

Speciálním zbožím jeho ženy jsou sušenky. „Inspirovali jsme se ve Francii a Belgii. Já jsem různě cestoval v rámci svých minulých povolání a tam jsem narazil na různé máslové sušenky. Řekli jsme si, že tady to chybí a přeci kromě kávy a čokolády by se měla oživit i tradice sušenek, protože za první republiky se ručně pekly. Takže jsme k tomu hlavnímu sortimentu přidali sušenky,“ vyprávěl.

Základní surovinou sušenek je vždy máslo. „To tomu dá chuť a potom už přidáváme různé věci, ale zase musí být poctivé a dobré. Když máme ořechovou sušenku s brusinkami, tak tam jsou opravdu vlašské ořechy a sušené brusinky, do vanilkových dáváme pravou vanilku a tak dále. To je celá filozofie, děláme to v malém a snažíme se to dělat poctivě a dobře,“ řekl David Lenghardt.

Nedávno navíc začali nabízet novinku - skleněnou lahev se směsí na sušenky. „Spousta zákaznic nám říkala, že by si chtěly také upéct takové dobré sušenky. Nás napadlo, že když se do lahví dává leccos, proč tam nepřenést i naše sušenky. Je tam i recept, stačí přidat jen máslo a všichni si mohou sušenky sami upéct,“ vysvětlil David Lenghardt.

Ten představoval výrobky v Českých Budějovicích, zatímco jeho žena byla doma u trouby. „Manželka peče, proto jsem tu já. Je to hlavně dílo Blanky a my jako rodina pomáháme. Právě teď se určitě zapojila i babička, dcery a nějaké další pomocnice,“ uzavřel.

Všechny články k pořadu Dámská jízda najdete ZDE.