Úterý: Město, nebo vesnice?

24. květen 2016

Žijete na vesnici, nebo ve městě? A měnili byste? Jaké výhody má město a jaké vesnice? Jsou rozdílní lidé na vesnici a ve městě? A máte nějaké vysněné místo, kde jste si vždy přáli žít?

V poslední době je hodně lidí, kteří se stěhují z měst na vesnici. Z bytů do domků se zahradou. Určitě je to lákavé…

Čistý vzduch, příroda všude kolem, možnost pěstovat si své vlastní plodiny. Lidé se ve vesnici znají, a sice si takzvaně vidí do talíře, ale na druhou stranu jsou schopni pohlídat si díky všímavosti nejrůznější nešvary, které by se mohli v obci dít. K záporům patří často špatné dopravní spojení, malé pracovní a studijní možnosti, nedostatečné možnosti nákupu.

A město? Všechno nablízku, hromada možností. Kulturní akce, školy, lékaři. Na druhou stranu je tu malý kontakt s přírodou a špatný vzduch. Lidé se tolik nezajímají o druhé. Nesledují se, nekontrolují se navzájem - mnozí to možná mohou vnímat jako větší volnost a vítat to.

Lidé, kteří žijí ve městě, vidí mnohdy vesnici v lepším světle a ti, kteří žijí na vesnici, by možná raději do města. Určitě jsou i lidé, kteří jsou spokojeni se svým bydlištěm, ale je také hromada těch, co by se rádi přestěhovali. Kde byste chtěli žít vy?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?