Úterní Noční linka: Šťastni navzdory nemocem

8. leden 2019

Patříte k lidem, kteří musejí žít s handicapem? Postihla vás, nebo někoho z vašich blízkých nevyléčitelná nemoc? Dokážete i přesto cítit štěstí a radovat se ze života, stejně jako totálně ochrnutý Stephen Hawking? Nebo se s postižením smířit podle vás nelze?

Britský teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec, Stephen William Hawking, se narofdil právě 8. ledna 1942 v Oxfordu. Významně přispěl zejména k různým objevům v oblasti kosmologie a kvantové gravitace Pracoval na základních zákonech fungování vesmíru
Už na počátku studia v Oxfordu se projevily první příznaky jeho nemoci, amyotrofické laterální sklerózy, která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Nakonec přišel i o schopnost mluvit a používal ke komunikaci elektronický hlasový syntezátor. Navzdory svému postižení o sobě mluvil jako o „šťastlivci".

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.