Tuke TV: Televize o Romech a (nejen) pro Romy

19. červenec 2021

Tuke TV od roku 2019 nabízí svým divákům publicistický obsah zaměřený na Romy a romskou tematiku. Díky internetovému připojení ji můžeme sledovat kdekoliv a kdykoliv.

Alica Heráková v dokumentárním filmu Alica

Kromě magazínu zaměřeného na romskou hudbu nabízí např. kulinářský pořad anebo rozhovory se známými romskými osobnostmi.

„Tuke TV je naším YouTube kanálem s publicistickým obsahem. V roce 2018 jsme za pomoci Romodromu udělali mediální průzkum. Vyzpovídali jsme asi 500 Romů, kterých jsme se ptali na to, co jim chybí, na co se dívají či naopak nedívají. A podle výsledku jsme sestavili program. Nejdůležitějším je proto hudební magazín Amare lavutara, který moderuje romský muzikant František Barkoci a zve si špičkové muzikanty. Chceme, aby byla na internetu dostupná obrazově i zvukově kvalitní hudba,“ říká ředitelka a moderátorka Tuke TV Alica Sigmund Heráková, pro kterou je důležité, aby se samotní Romové podíleli na mediálním obrazu Romů v ČR.

„Dalším naším formátem je Tuke Talk, což je klasický rozhovor, ke kterému zveme inspirativní a zajímavé romské osobnosti. Přišel například barber – pánský holič, který vyhrál soutěž, nebo člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Honza Husák, boxer Pavel Albrecht, atd. Snažíme se představovat celý široký svět, ve kterém Romové žijí. Nelimitujeme se tématy jako je diskriminace, problémy, které řeší jak Romové, tak majorita. Svět Romů je široký a velký.“

Heráková si uvědomuje, že trend internetových televizí je na vzestupu a že čelí obrovské konkurenci, což má dopad i na výsledky sledovanosti.

„Bohužel pořád bojujeme s tím, že naše sledovanost a dosah nejsou také, jako bychom chtěli. Nejvyšší čísla má pořad Amare lavutara, kde se počet zhlédnutí pohybuje kolem 2 – 3 tisíc během 2 týdnů. Nižší mají publicistické formáty. Stále na tom ale pracujeme, je to velká výzva. Virtuální svět je plný obsahů. Každý si může najít úžasné video z BBC, nebo z České televize, nebo z Českého rozhlasu. Soupeříme s těmi nejlepšími a opravdu to není jednoduché. Promo na sociálních sítích je strašně důležité a snažíme se mu věnovat.“

Tuke TV se snaží nabízet nejenom pořady s kvalitním obsahem, ale i na dobré technické úrovni.

„Máme velmi pozitivní ohlasy. Odebírají nás diváci z majority, kteří sledují všechno, co děláme. Máme dobrou zpětnou vazbu třeba i od profesionálů z České televize. Říkají, že naše videa jsou obrazově, technicky a obsahově kvalitní. To je náš cíl, dělat věci schopné v maintreamu konkurovat ostatnímu mediálnímu obsahu. Podle nás je to jediná cesta, jak mohou být témata týkající se Romů, být brána vážně, když budou vyráběna v této kvalitě.“

Kromě divácky oblíbených pořadů Vaříme s Maruškou anebo Amare lavutara nabídne zanedlouho Tuke TV zbrusu nové formáty:

„Připravujeme nový formát, který se zatím pracovně jmenuje Tuke Talk Context. Chtěli bychom v něm jít hlouběji do souvislostí věcí, které se často hůře vysvětlují. Další novinkou bude formát zaměřený na mladé Romy, protože bychom I chtěli nové mladé romské tváře před kamerou. Tedy Tuke Talent a mladí Romové, to je směr, kterým se ideově zabýváme.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.