Truhlář z Hůrek u Lišova vyrobí před Vánoci stovky betlémů

Vyřezávané betlémy vidíte v těchto dnech za okny mnoha německých domácností

České betlémy Češi nekupují, ale cizinci by našim řemeslníkům doslova utrhali ruce. Své o tom ví truhlář Zdeněk Mráz z Hůrek u Lišova v jižních Čechách, který před Vánoci vyrobí stovky betlémů. Svatou rodinu sice nevyřezává, zato betlém dokáže tak mistrně zpracovat. Každý kus je jedinečný originál.

Ve skladu je sice chladno, ale hned vedle v dílně se Zdeněk Mráz zahřeje prací. Jeden z betlémů vypadá jako perníková chaloupka, velikostí připomíná domek pro panenky.

„Zdobíme to mechem, slámou, lepíme různé kameny, dříví, klacíky. Bereme padlé stromy,“ popisuje truhlář a pokračuje:

„Pro mech a lišejník musíme až na Šumavu, protože tam odsud vydrží dva až tři roky zelený. Když utrhnu tady kolem Budějic, tak je do půl roku černý. Asi je to i tou čistou přírodou na Šumavě.“

Každý betlém je jiný. Jeden světlý smrkový, další je zcela nový, a přitom vypadá, jako by byl už letitým dědictvím. Betlémy jsou celodřevěné i částečně z cihel.

Některé připomínají klasický betlém, část vypadá spíš jako alpský dům. „To si přímo přejí zákazníci, dostaneme vzorek nebo fotku. Ty dřevěné si vymýšlíme sami,“ vysvětluje Mráz.

Pod rukama mu před Vánoci projde prý zhruba pět set betlémů. „Jdou do celé Evropy. Německo, Itálie, Francie… V České republice moc nejdou. Lidé nemají peníze, český trh je zaplavený levnou Čínou, té my nemůžeme cenami konkurovat.“

Betlémy vyrábí už 12 let, pomáhá mu i manželka a dcera. Teď jsou v truhlářské dílně Zdeňka Mráze betlémy všude, kam se podíváte. Po Vánocích to budou místo betlémů ptačí budky a kolébky.