Tornádo na Moravě: Do pomoci se zapojila moravská pobočka IQ Roma servis
Jih Moravy před více jak týdnem zasáhly silné bouřky a na několika místech se objevilo tornádo. To nejsilněji uděřilo na Břeclavsku a Hodonínsku, kde napáchalo obrovské materiální škody a vyžádalo si oběti na životech. Podle komunitní pracovnice z IQ Roma servis Aleny Gronzíkové se mezi Romy zvedla velká vlna solidarity s poškozenými.
Čtěte také
Do pomoci lidem, kteří se doslova ocitli bez střechy nad hlavou se zapojila i místní organizace IQ Roma servis. Ta se snažila rychle zareagovat na potřeby svých klientů, kteří ještě v noci museli být evakuováni z Břeclavského azylového domu.
„Jde o sedm rodin, 33 lidí, z toho 14 dětí, které město muselo přestěhovat z azylového domu do jiné ubytovny, protože se propadla střecha a oni tam nemohli zůstat.“
Celkem 33 lidí získalo dočasný azyl na bývalé policejní ubytovně.
„Jde o bývalou policejní ubytovnu, tzv. Útulna. V budoucnosti, po rekonstrukci, by mělo jít o objekt charity. Proto jde o bydlení dočasné a my musíme řešit, kam s nimi.“
Rodinám se prvotně muselo zajistit suché oblečení a základní potraviny.
Čtěte také
„Odešli beze všeho do velké nejistoty. Oblečení jim zmoklo, měli s sebou jen to nejnutnější. Hned ráno jsme proto sháněli hlavně oblečení, boty, jídlo. A to stále trvá.“
Do humanitární pomoci, kterou pro obyvatele azylového domu zorganizoval IQ Roma servis, se zapojili i Romové.
„Šlo samozřejmě i o lidi z komunity, ale i dárci, které jsme oslovili po Facebooku, známí, přátelé či nezisková organizace Romodrom.“
Bezprizorním rodinám bylo nutné zajistit základní potřeby pro běžné fungování, jako je oblečení, boty, nebo kuchyňské spotřebiče.
„Deky, oblečení, postele, spotřebiče. Na ubytovně, kam se naši klienti odstěhovali, totiž nebylo nic, jen holé zdi. Sháněly se proto boxy na oblečení, vařiče, rychlovarné konvice, mikrovlnka, sporák, pračka, ručníky, utěrky, atd.“
Čtěte také
Alena Gronzíková plánuje v zasažených oblastech pomáhat i nadále.
„Tím, že pracuji pro IQ Roma servis, soustředili jsme se v prvé řadě na naše klienty. Nyní ale budeme v rámci komunity soustředit pomoc i jinam. Chtěli bychom dát dohromady dobrovolnické skupiny, které tam pojedou minimálně o víkendu pomáhat s odklízením nepořádku po tornádu.“
Gronzíková se obává, že nenadálá situace se může na lidskou psychiku negativně podepsat.
„Lidé jsou poměrně zoufalí. Díky covidu si toho zažili docela dost a teď na ně dolehla taková přírodní katastrofa. To s psychikou určitě neudělá nic dobrého. Nás se to dotklo, i když tím vlastně osobně nejsme zasaženi. Nedokážu si představit, co to znamená pro lidi, kteří přišli o domy, které si celý život budovali.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.