Tipy na víkend – vyberte si svůj region!

26. květen 2023

Ještě nevíte, kam se o víkendu vydat za kulturou, památkami, za sportem nebo do přírody? Zajít můžete na hudební festivaly, vydat se do přírody za divokými narcisy nebo v noci navštívit muzea. Podívejte se, co zajímavého se chystá ve vašem kraji.

Ve Vlčnově ve Zlínském kraji se na v sobotu a neděli koná starobylá lidová slavnost Jízda králů, která má tradici delší než 200 let. Jedná se o obřadní objížďku na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji. Doprovází ho družina chlapců na ozdobených koních a dvě pážata, pobočníci s tasenými šavlemi. Podrobný program Jízdy králů ve Vlčnově 2023 najdete zde.

V neděli 28.5. v 19:00 navštivte v Broumově 67. ročník festival Dvořákův Broumov.

V Hradci Králové se přijďte podívat na prohlídku unikátního dřevěného kostela sv. Mikuláše. Přijďte si v sobotu 27.5. prohlédnout interiér a vyslechnout putovní příběh památky, která se snad už natrvalo usadila na svém místě – v Jiráskových sadech nedaleko soutoku Labe a Orlice. Od 14 do 15 hodin probíhá nekomentovaná, v 15 hodin pak komentovaná prohlídka.

Ve Slavkově u Brna se 27.5. koná tradiční akce Dny Slavkova, která má za cíl prezentovat významné historické milníky města a zároveň dát prostor pro prezentaci místních spolků, sdružení, škol i řemeslníků. 

V Táboře se v pátek 26.5. koná Muzejní noc. Do pakce se zapojí skoro desítka institucí. Lidé si zdarma prohlédnou třeba výstavy ve všech třech městských galeriích. Za symbolický poplatek v podobě jakékoliv mince otevře všechny své objekty Husitské muzeum. Akce začne v 17 hodin komentovanou prohlídkou exteriérové výstavy Tváře jižních Čech za účasti jejího autora Pavla Piekara.

Za bílými divokými narcisy, které teď rozkvétají, se můžete vydat v neděli v Novohradských horách. Sraz je v 10 hodin v Pohoří. Dvanáctikilometrovou trasou různorodými lesy až pralesy, v nichž jsou ukryté pohádkové potoky, palouky s orchidejemi a mohutnými stromy, účastníky provede znalec hor Milan Koželuh.

V Mariánských lázních vyražte na Kulturní ozdravnou kúru. Multižánrový festival odstartuje v 18:00 hodin na kolonádě Ferdinandova pramene vernisáží výstavy „10 let se Švihákem”. Ta připomene uplynulé akce a jejich povedené vizuály. Na výstavu pak naváže tradiční a velmi populární prezentační večer PechaKucha Night zakončený oblíbenou afterparty.

Od pátku 26. do neděle 28. května se po letech vrátí život do legendárního areálu Libereckých výstavních trhů. V pátek a v sobotu bude patřit hudebnímu festivalu Majáles Liberec, který kromě hudby nabídne také finále Souboje škol, sportovní zónu, dětský koutek a spoustu dobrého jídla a pití. V neděli na něj naváže Dětský den města Liberce, v areálu LVT Liberec a Technického muzea.

Chcete vědět, co zajímavého se děje blízko vás? Klikněte do mapy a vyberte si z našich tipů.

Rádi zveřejníme i vaše tipy. Napište nám je na adresu vikend@rozhlas.cz.

autor: djo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.