Staré písničky mi dnes přijdou trošku legrační, říká Michal Hrůza

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michal Hrůza

Koncertuje už 20 let a nedávno odevzdal nové skladby na další album. Muzika představuje v životě Michala Hrůzy nezastupitelné místo. Co považuje ve své kariéře za stěžejní body? A jak se jeho tvorba vyvíjí v čase? Odpovědi zjišťoval Jan Rosák.

Michal Hrůza natočil s kapelou Ready Kirken pět desek a napsal pro ni přes 50 skladeb a textů. V roce 2006 ale skupinu opustil a založil projekt Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, v rámci kterého vystupuje dodnes. Jaké okamžiky označuje za nejpodstatnější?

„Asi jich je moc. Vypíchnout jeden nad druhý nedokážu, spíš zkusím najít prvek, který celé roky propojuje. Vždycky se snažím udělat písničku tak, jak cítím a co si myslím. A samozřejmě s věkem se to mění, protože logicky přicházíme na nové a nové věci. Dneska mi starý písničky, ty hodně starý přijdou vlastně trošku legrační. Ale s upřímností tehdy stvořené je beru, takže dodnes hraju na koncertech věci, které jsou přes 20 let staré. Takže klasické Zejtra mám, to je strašně stará píseň, ale lidi ji mají rádi, tak mně zase dělá radost dělat radost lidem na koncertech.“

Zpěvák a skladatel si v mládí prý prošel klasickým klukovským vývojem. Za souseda měl starého pána, který si neustále pouštěl hudbu nahlas. V šesti nebo sedmi letech proto Michal Hrůza začal naposlouchávat skupiny typu Boney M, Abba nebo v pozdějším věku Beatles. Důležitou hudební postavou je pro něho ale také David Bowie.

Michal Hrůza, Jan Rosák

„Objevil jsem ho poměrně pozdě. Našel jsem si k němu cestu a objevuju ho neustále, protože David Bowie měl takový fenomenální dar, že když slyším jeho píseň třeba 20x, tak po 21. objevím, že tam je něco, co mi předtím unikalo. Takže mně přijde jako úžasný autor. Klidně bych ho označil, byť není jediný, za jakýsi svůj vzor. Samozřejmě na něj nemám a mít nebudu, ale o to nejde. Jde spíš o tu inspirativní hodnotu jeho osoby.“

Proč si Michal Hrůza nepouští v autě rádio? A z jakého důvodu se rozhodl natáčet videoklip na Špicberkách? Poslechněte si celý rozhovor!