Stanové městečko v pražské Tróji pomůže s krizovou situací na Hlavním nádraží
V pražské Tróji nedaleko vjezdu do tunelu Blanka vyroslo stanové městečko pro 150 uprchlíků z Ukrajiny, kteří dosud byli na Hlavním nádraží. Hasiči tu navíc postavili i jídelnu, sprchy a toalety. Jak situaci vnímají samotní uprchlíci?
“Určitě bych tam odjela. Na nádraží spíme s dětmi na podlaze a nemáme se kde pořádně umít,” říká matka pěti dětí čekající na převoz a pokračuje: “Přijeli jsme před týdnem s manželem, je po amputaci nohou. Ve stanovém městečku by to bylo určitě lepší, jen bude možná problém s mým manželem, kterému se musí pomáhat. Jsme v 10denní čekací lhůtě a dostaneme vízum. Problém je tu s hygienou, nemáme mýdlo. Jsem ráda, když dostanu na den dvě plenky pro nejmladší dítě. Přeji si, aby podlaha, na které spíme, byla čistá. Každý večer si s dětmi rozložíme deku, na které spíme. Dnes ráno nám ji ale vzali.”
S poděkováním se připojuje i starší žena stojící opodál. V sále Fantovy budovy na Hlavním nádraží je nyní pro uprchlíky 70 lůžek, které poskytla Správa železnic. Dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Kapacity jsou ale hned naplněny. Část běženců tak přespává na zemi. Praha už pro ubytování uprchlíků nemá kapacity. Primátor Hřib (Pirátská strana) hrozí zavřením Prahy:
“S ohledem na naplnění kapacity města doporučuje krizový štáb uzavřít Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v našem městě, pokud do úterý 17. května Vláda ČR nezačne s přípravami realokačního mechanismu na základě krajského rozvrstvení kapacit ubytování, školství a lékařské péče.”
Čtěte také
Mezi ukrajinskými uprchlíky prchajícími před válkou jsou i ti, kteří mají maďarský pas. Těm bude podle čtvrtečního vyjádření ministerstva vnitra Víta Rakušana (STAN) Česko nabízet odvoz vlaky do Maďarska. Ministr vnitra dále doplnil, že v nově postaveném městečku v pražské Tróji, budou moci být lidé ubytováni maximálně 30 dní:
“Upozornil jsem svého maďarského kolegu na to, že někteří lidí čekající v ČR na nádraží nebo ve stanovém městečku, mají i maďarské pasy. Požádal jsem maďarskou stranu o důkladnou a rychlou lustraci. Takovou, která proběhne v řádu dnů tak, aby česká strana dostala co nejdříve informaci o tom, zda ten člověk má nebo nemá maďarský pas. Upozornil jsem na to, že v takovém případě budeme lidem nabízet odvoz vlaky na území Maďarska a že jde o problé, který je potřeba řešit společně.”
Související
-
Ukrajinští Romové na nádraží? Vždyť ani nevíme, kolik jich tam je, míní novinářka Balážová
„V případě Romů převažuje základní informace, že přijíždějí zneužívat sociální dávky. Úplně zaniká, že jejich bratři, synové, otcové na Ukrajině bojují,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.