Stanislava Ondová byla za rubriku Den na periferii nominována na Novinářskou cenu nadace OSF
Nadace OSF udělila již po 11. Novinářské ceny. Ocenění v celkem 14 kategoriích přebralo na slavnostním udílení v prostorách Azylu 78 deset českých novinářů a 4 novinářské týmy. Mezi nominovanými v kategorii Regionální žurnalistika byl i časopis Romano voďi a série příspěvků Stanislavy Ondové nazvané Den na periferii.
„Regionální žurnalistika byla dlouhou dobu neprávem opomíjená. Většina novinářů, kteří v daném regionu žijí, ho znají nejlépe. To, že jsem byla nominována za regionální žurnalistiku, znamená obrovský posun dopředu a pro Romy je to velmi motivující. Nikdy jsem si nemyslela, že bych mohla být na podobnou cenu nominovaná,“ říká autorka pravidelné rubriky Stanislava Ondová, která již třetím rokem představuje anonymizované příběhy lidí žijících na okraji měst či společnosti podle skutečných událostí.
„V této rubrice dáváme hlas lidem, kteří se do médií a do veřejného prostoru jinak nedostanou. Jedná se o jejich konkrétní autentické zážitky, které dále zpracováváme do útvarů na pomezí žurnalistiky a literatury.“
Letos vítězové uspěli v dosud největší konkurenci. Do soutěže Novinářská cena bylo přihlášeno 691 příspěvků. I proto považuje Stanislava Ondová nominaci časopisu Romano voďi v kategorii Regionální žurnalistika za obrovský úspěch. Odborná porota především ocenila, že se rubrika Dne na periferii věnuje společensky palčivým tématům jako je sociální exkluze, anticikanismus, segregace ve vzdělávání nebo alkoholismus a anorexie.
„Slovo periferie jsme použili bez nadsázky. Nejen jako geografický název, ale především psychologický. Lidé, kteří mi vyprávějí své příběhy, se museli vyrovnat s exkluzí, kterou jim způsobují předsudky vůči etnickému původu. Šikana, alkoholismus, homosexualita, diskriminace, samoživitelství nebo třeba mentální anorexie, deprese, ztráta zaměstnání. S tím vším se tito lidé museli vyrovnat.“
Regionální média mají mnohem těžší život
Výkonný ředitel nadace OSF a člen rady Novinářské ceny Robert Basch vyzdvihl důležitost a nezastupitelnou roli nezávislé regionální žurnalistiky:
„Myslím si, že pracovat v lokalitách, kde působí, je role regionálních médií. Zároveň je to pro ně mnohem jednodušší. Oni ty lidi, o kterých píší, potkávají. Ukazuje se, že existují média, která velmi dobře fungují na business modelu a jiná, kterým se zdaleka tak nedaří. Záleží na tradici, značce a na tom, co média pokrývají, jakým tématům se věnují.“
Dále upozornil na problematiku financování regionálních médií: „Obecně si myslím, že regionální média mají mnohem těžší život než celostátní, protože se často dostávají do tlaku inzerentů na to, o čem mají nebo nemají psát.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.