Správný musher musí umět řvát jako na lesy
S povely doprava nebo doleva byste při závodech psích spřežení neuspěli. V mushingu se vychází z povelů tradičních, které musí být krátké a zvučné, přitom od sebe velmi rozdílné. Jinak by vedoucí pes spřežení, které může měřit až přes 30 metrů, povely svého mushera nerozpoznal správně.
A jak zní povel, když chceme psí spřežení zastavit? „Prvních 20 kilometrů takový povel neexistuje,“ říká zkušený chovatel psů a musher Jan Ochozka. A také potvrzuje, že mezi psy a člověkem musí panovat naprostá důvěra. Ta se docení zvlášť v extrémních podmínkách. „Při jízdě po zamrzlé řece, kdy nevidím, jestli tam je nějaká puklina v ledu a nevidím na začátek spřežení, se musím na lídra spolehnout a takový pes je k nezaplacení.“
Jak rozpoznat opravdového lídra psí smečky, jak ho vychovat, ale také jak psy do spřežení správně ustrojit a další zajímavosti o mushingu se dozvíte z rozhovoru Kateřiny Hálové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.