Sobotní Noční linka: Lékaři chybí, co s tím?

25. červenec 2020

Objednací doba za dva měsíce, ale třeba také až za dva roky. Dostupnost některých lékařů specialistů se v Česku rok od roku zhoršuje. Termíny se prodlužují, stejně tak doba strávená v čekárně.

Dlouhodobě jde hlavně o zubaře, v posledních letech je ale také čím dál složitější sehnat očního lékaře nebo pediatra.

Počet lékařů sice musí být v souladu s nařízením vlády o místní a časové dostupnosti, například praktik má být dostupný do 35 minut, oční lékař do 45 minut, ale třeba do příhraničních oblastí se dlouhodobě nedaří specialisty sehnat.

Nemají tam v dosahu zázemí pro děti, neseženou práci pro partnera a mladí lékaři často nemají dostatek peněz na vybavení nové ordinace. Navíc se během tří let zhorší situace i u pediatrů, těch už je teď podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny nedostatek, ale za pár let jich bude ještě méně. Řada z nich totiž přesluhuje.

Jaká je dostupnost lékařů u vás? Můžete si vybrat, k jakému budete chodit, nebo jste rádi, když vůbec seženete specialistu, který vás zaregistruje? Jaké jsou čekací doby na objednání? Proč se situace s dostupností doktorů v Česku rok od roku zhoršuje? Co by situaci podle vás pomohlo?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.