Sobotní Noční linka: Adopce a pěstounství

31. srpen 2019

Osvojili jste si dítě z dětského domova? Máte v péči ratolest z ústavu? Proč jste se pro adopci nebo pěstounství rozhodli? Co vám to přináší a s čím se musí rodina vyrovnat?

Osvojili jste si dítě z dětského domova? Máte v péči ratolest z ústavu? Proč jste se pro adopci nebo pěstounství rozhodli? Co vám to přináší a s čím se musí rodina vyrovnat?

Nesou si děti s sebou traumata z předchozího života nebo se dá vše zvládnout díky lásce a rodinnému zázemí? Jak jste přijali do rodiny nového sourozence, kterého si rodiče osvojili? Prošli jste vy sami dětským domovem, ústavem nebo náhradní rodinou?

S čím jste se museli v životě vyrovnat? Cítíte, že do nové rodiny opravdu patříte? Byli jste životní situací donucení k tomu, abyste dali své dítě do ústavní péče, k adopci? Jak se s tím člověk dokáže vyrovnat?

Podle dat uvedených na serveru irozhlas.cz chybí v Česku zhruba dva a půl tisíce pěstounských rodin. V ústavní péči je téměř osm tisíc dětí, které čekají na náhradní rodinu. Jde o poslední zveřejněná čísla z roku 2017.

Jenže podle odborníků mají lidé o pěstounství málo informací. Jde především o jednotlivce i páry kolem třiceti, čtyřiceti let, kteří mají už své odrostlé děti, další vlastní nechtějí, ale ještě mají dostatek sil a času na to, aby dovedli do dospělosti další dítě.

Podle průzkumu agentury Median o pěstounství, osvojení nebo adopci uvažuje každý třetí Čech, který už dítě vychoval. Právě nedostatek informací je od toho obvykle odradí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.