Sobota: Železnice, vlaky, mašinky - poezie na kolejích

4. červenec 2015

Máte rádi mašinky? A jak je to vážné? Spokojíte se jen s občasným pozorováním vlakových souprav na nádraží a občasnou cestou vlakem, nebo jste kouzlu mašinek zcela propadli? Stavíte doma modelovou železnici, fotíte si parní lokomotivy, nebo dokonce sbíráte jízdní řády, jako hrdina Rudišova železničního comicsu Alois Nebel? Vybavíte si nějaký zážitek, příběh spojený s vlaky železnicí, mašinkami? Proč podle vás vlaky, a železnice baví a fascinují celé generace kluků?

Železnice fascinuje leckterého kluka i většího u někoho je to dokonce vážnější. Patříte také ke klanu tzv. šotoušů? Podle wikipedie je šotouš člověk, který má silnou zálibu v železniční, případně i jiné veřejné dopravě.

Název pravděpodobně pochází z anglického slova shoot (střílet, udělat snímek). Šotouši si vlaky fotí, sbírají jejich obrázky a dokonce pořádají i speciální vlakové jízdy za účelem focení vlakových souprav. Popravdě i my, vlažnější fanoušci železnice, si musíme přiznat , že na těch mašinkách něco je!

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.