Samuelova jeskyně u Sloupu v Čechách bývala skalním příbytkem poustevníka
Ve Sloupu v Čechách na severu Čech je největším lákadlem pro turisty skalní hrad. Málokdo ale ví, že okolí této malebné obce nabízí výletníkům k prozkoumání také celou řadu jeskyní. Jednou z nich je Samuelova jeskyně v lesích nad obcí. Jde o příbytek vytesaný do skály, ve kterém kdysi bydlíval poustevník.
„Samuelova se jeskyni říká podle poustevníka, který v ní kdysi žil a vyráběl tam čočky do brýlí,“ vysvětluje Jaromír Studnička, starosta obce Sloup v Čechách. Poustevník Samuel Görner vyhloubil do skály jeskyni v roce 1718 a žil v ní prý až do roku 1735. Skalní příbytek má okna, dveře, předsíň a jednu malou místnost. Předsíň údajně sloužila i jako kuchyně.
Kromě toho máte také šanci zjistit, jak nejznámější sloupský poustevník vypadal. Stačí, když se vydáte ke zdejšímu skalnímu hradu. „Návštěvníci, kteří tu navštíví skalní hrad, uvidí nahoře sochu poustevníka, který se dalekohledem dívá do dálky,“ popisuje Jaromír Studnička. Poustevník Samuel se dalekohledem dívá právě ke své jeskyni.
Kdo se chce do Samuelovy jeskyně podívat, musí se připravit na sice krátký, ale zato ostrý výstup po lesní cestě, přes kořeny stromů strmě vzhůru. „Tahle cesta je jediným přístupem k jeskyni,“ říká Jaromír Studnička. Chce to tedy pořádné boty a pár minut intenzivní chůze. Zážitek nahoře ale stojí za to.
Od skalního hradu je Samuelova jeskyně vzdálená asi kilometr vzdušnou čarou, kilometr a půl po značené cestě. „V současné době patří Samuelova jeskyně mezi vyhledávaná místa ve Sloupu a je hodně navštěvovaná,“ říká Jaromír Studnička a pokračuje: „Kromě jeskyně je nahoře na skále i vyhlídka, na kterou je možné vystoupat po víc jak sto let starých skalních schodech. Z vršku je překrásný výhled na obec i sloupský skalní hrad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Polsko se cítí být na koni a chce být lídrem Evropy, říká zpravodajka k začátku předsednictví v Unii
-
Dva republikáni po poradě s lídry změnili hlasy. Johnson se tak stal šéfem americké sněmovny
-
‚Nechápu, jak tohle může někdo říct.‘ Babiš kritizuje místostarostku z ANO za rasistické vyjádření
-
Slovenská média hledala, kde se nachází Fico. Zřejmě se drží v ústraní v luxusním hotelu ve Vietnamu