Rudej ďábel cenzorům nevoněl a tak jej museli bratři Ryvolové změnit na ohnivou kouli

23. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miki Ryvola

Heslo v encyklopedii praví, že Hoboes byla česká moderní trampská hudební skupina vzniklá v letech 1963 až 1965. Hrála původní písně bratří Ryvolů. V praxi po nich zůstaly písně jako Bedna vod whisky, Mrtvej vlak, Tunel jménem čas a mnoho dalších.

Půlhodinku zajímavostí připravil Pavel Zajíc. Poslechněte si například písničku To zatracený vedro s dodatkem o jeho textu:

Písničku napsali bratři Ryvolové společně, ale v dobách nesvobody za minulého režimu se musela část textu změnit. Obrat "...ten rudej ďábel se z mý žízně zatraceně raduje..." cenzorům nevoněl a tak se musel změnit na "ohniou kouli". Nahrávka s původním ďáblem v textu vznikla až po sametové revoluci. Do té doby se takto zpívala jen u osadních ohňů a po hospodách.

autor: Pavel Zajíc | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.