Radioamatér z Finska si doma naladil Český rozhlas České Budějovice

30. květen 2014

Český rozhlas České Budějovice má své posluchače i ve Finsku!

Před několika dny dorazila do naší e-mailové schránky zajímavá zpráva. Jan-Mikael Nurmela z Finska nám napsal:


Vážení přátelé,

píši Vám, abych Vás informoval, že jsem zde ve Finsku dne 30. července 2012 v době od 12:04 do 12:14 Vašeho místního času zachytil Váš program na frekvenci 106.4 MHz!

Bylo to možné díky tomu, že ionosféra někdy může odrážet signály zpět na Zemi jako zrcadlo. V příloze naleznete krátkou nahrávku. Prostě klikněte na odkaz a poslechněte si, co jsem slyšel! https://www.box.com/s/e5f6d8cede2669f902d0

Slyšel jsem také znělku s názvem stanice Český rozhlas České Budějovice. Byl bych velmi rád, kdybyste mi mohli potvrdit, že jsem slyšel dobře a že tento signál byl původně odvysílán z Vašeho vysílače/věže.

Je mi 23 let a tomuto hobby se věnuji již od doby, kdy mi bylo 9 let. Dnes už mám tato potvrzení o příjmu ze 127 zemí.

Přeji Vám vše nejlepší a doufám, že Vaše přenosy budou slyšet ještě dále než je Finsko!

S úctou
Jan-Mikael Nurmela


Jan-Mikuel Nurmela patří mezi 500 členů finské asociace DX-posluchačů. Dx-ing spočívá v ladění a identifikaci dálkových rádiových signálů. Název pochází z telegrafické zkratky DX znamenající vzdálenost nebo vzdálený.

autor: Jana Matznerová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.