Radek Staněk cvičí dravce. Ti pak hlídají oblohu nad budějovickým letištěm

Sokolník Radek Staněk
Sokolník Radek Staněk hlídá už sedmým rokem spolu se svými dravci oblohu nad budějovickým letištěm. S koníčkem, který se posléze stal i jeho povoláním, začínal už jako malý kluk. „Děda mě jednou vzal na Živitelku a tam jsem viděl sokolníka s kánětem na ruce. Řekl bych, že tím to to začalo,“ vzpomíná.
Jeho prvním dravcem byla poštolka. Jednalo se o mládě vypadlé z hnízda, které mu přinesli sousedi. Radek Staněk vystudoval lesnickou školu. V současné době pečuje až o dvacet dravců. Jejich úkol nad letištěm spočívá v plašení holubů, havranů nebo racků, kvůli kterým by mohlo dojít k nehodě letadla.
Kromě orlů, sokolů a káňat cvičí Radek Staněk také sovy. „Máme sovu pálenou, puštíka bradatého a kalouse. Ty ale pro biologickou ochranu letiště nejsou vhodné, chovám je spíše pro zábavu. Sova by nám ostatní ptáky neplašila, navíc loví většinou v noci a hlavně malou kořist, například myšky,“ vysvětluje.
V poslední době se nad letišti objevují drony, které vydávají zvuky dravců. Tyto létající stroje mají nahradit skutečné dravce v hlídání vzdušného prostoru. Českobudějovický sokolník je ale přesvědčený, že to nemůže fungovat. „Predátor v přírodě, pokud jde lovit, nevydává žádný zvuk, chová se neslyšně. Ptáci ani zvěř si tak zvuk dronu nemohou spojit s hlasovým projevem dravce,“ říká. Na létající krabičky si prý ptáci navíc časem zvyknou a přestanou reagovat.
A proč musí být ve vzduchu vždy jen jeden dravec? Jak vypadá hon s dravými ptáky? Jak dlouho trvá jejich výcvik? Na tyto a další otázky odpoví další díl pořadu Máme rádi zvířata, který si můžete poslechnout v odkazu výše.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka