Projekt „Dějiny Romů ve výuce“ v Tanvadlu
Pro děti z Tanvaldu a Velkých Hamrů, které navštěvují volnočasový klub, uspořádal spolek Romano Džaniben dílny romké historie. Akci zorganizoval Kulturně vzdělávací institut Romany Art Workshop pod vedením Patrika Kotlára. Autorka příspěvku a zároveň koordinátorka projektu si povídala nejen s ním, ale i s lektorkami dílny, Markétou Hajskou, Ivetou Kokyovou a s dětmi.
„Dílny romské historie pořádá organizace Romano Džaniben zejména na 2. stupni základních škol, na středních školách a od loňského roku dílny pořádáme v nízkoprahových zařízeních a klubech. Dnešní dílny byla zaměřena na stručné představení romské historie. Proběhla debata s romskou spisovatelkou Ivetou Kokyovou. Ve stručnosti jsme také představili nejčastější romská řemesla, významné romské osobnosti a romskou literaturu.“
„Do dílen většinou zveme romské pamětníky. Jedná se o místní Romy, starousedlíky, kteří vzpomínají na svůj život v daném městě.“
Co jsi se dnes dozvěděla nového?
„Dozvěděli jsme se o historii Romů, o romském filmu, o hudbě.“
A co tě zaujalo?
„Nejvíc asi tanec.“
„My jsme se dozvěděli o koncentráku a bylo to moc smutný.“
Beseda s Ivetou Kokyovou
Iveto, ty v rámci projektu Krajinou příběhů několik let dětem a mládeži na Dílnách romské historie vyprávíš svůj životní příběh. Mluvíš také o své spisovatelské dráze. Jak děti reagují?
„Děti mne poslouchají s úžasem – je to Romka a má vysokou školu! Řekla bych, že je to velmi přínosné.Několikrát se mi už během dílen stalo, že za mnou přišly holčičky a říkaly, že by jednou chtěly být jako já. A na to já jim říkám, že toho mohou dosáhnout, že je to možné. Stačí mít cíl.“
Znát historii by měli i dospělí, myslí si Patrik Kotlár
Projekt Krajinou příběhů seznamuje s romskou historií i současností pomocí interaktivní mapy, příběhů od holokaustu po 90.léta a dílen pro školy. Více na krajinoupribehu.cz.
Proč jste si pozvali organizaci Romano Džaniben, aby tady uspořádala Dílny romské historie?
„Myslím si, že ani naše děti o naší historii nic nevědí a určitě by měly. Připomínat si historii je důležité i pro nás dospělé. Obecně více se v tomto směru vzdělávat.“
Čím se vaše organizace Romani Art Workshop zabývá?
„Zabýváme se volnočasovými aktivitami pro děti a mládež ze sociálně vyloučeného prostředí a aplikací metod komunitní práce do sociálně vyloučených lokalit.“
A jak to konkrétně vypadá?
„V rámci volnočasových aktivit dětem nabízíme taneční, hudební divadelní kroužky. Během amatérského divadla například vyměňujeme role, aby si vyzkoušeli, jaké to je nevyučit se a jít na pracák.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.