Proces s Rudolfem Slánským: Přiznání k vymyšleným zločinům bylo vynuceno výhrůžkami a mučením

18. listopad 2024

Když se komunisté v únoru 1948 chopili moci v Československu, začali systematicky likvidovat své úhlavní nepřátele a sloužily jim k tomu inscenované soudní procesy.

Po první vlně došlo po sovětském vzoru na hledání vnitřního nepřítele. Stal se jím prominentní člen vedení Komunistické strany a kolega Klementa Gottwalda Rudolf Slánský.

V procesu, který měl antisemitský podtext a odehrál se v roce 1952, byl Slánský spolu s dalšími 13 lidmi obviněn ze špionáže a spiknutí proti republice. Přiznání k vymyšleným zločinům bylo vynuceno výhrůžkami a mučením. Inscenované soudní líčení vedl prokurátor Josef Urválek, nechvalně proslulý jako kat Milady Horákové. Jedenácti obviněným soud vyměřil trest smrti a následně byli oběšeni.

Proces sloužil jako nástroj pro upevnění moci komunistů a také výstraha. Sovětský vůdce Stalin chtěl zabránit odcizení dalších komunistických satelitních států, jako se to stalo v případě Jugoslávie.

V roce 1963 byli všichni odsouzení ve Slánského procesu tajně rehabilitováni. Veřejnost se to však dozvěděla až v roce 1968.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.