Pro pěstování bylinek na balkoně se skvěle hodí vyvýšený záhon
Máte malou či dokonce žádnou zahrádku, a přesto byste chtěli pěstovat sezónní zeleninu, bylinky nebo třeba květiny? Pokud máte balkon nebo třeba malou terasu, můžete si udělat vyvýšený záhon.
Na stavbu vyvýšeného záhonu stačí nepotřebná prkna, pilka, vrtačka a vložka na vodoizolaci. Důležité je, aby minimální šířka i výška zeminy byla 30 cm. K výšce připočítejte ještě minimálně 5 cm drenáže a vodoizolační vrstvu.
Vnitřek smontované konstrukce záhonu s výškou minimálně 40 cm vyložíme vodoizolačním materiálem (rybniční folií, silným igelitem). Na dno dáme drenáž (štěrk, kamínky) do výšky 5 cm. Nezapomeneme na odtokové otvory, které by měly být ve výšce drenáže. Na drenáž dejte geotextilii a nezapomeňte ji na několika místech proděravět. Jde o to, aby substrát neproplavoval do kamínků a v případě, že záhon přelijeme, bude mít voda kam odtéci a substrát nebude zahnívat.
Na folii pak navrstvíme substrát. Vzniklý záhon můžete zkombinovat i s jednoduchou automatickou závlahou nebo hydrogelem, který dodá rostlinám potřebnou vodu v případě vaší nepřítomnosti. Abyste při zalévání nezalili i balkony sousedů bydlících pod vámi, použijte plastovou trubku v rohu záhonu zapuštěnou na dno, pro měření zálivky pak obyčejný klacek.
U zeleniny jsou ideální rajská jablka, která mohou plodit až do prvních mrazíků. Pod nimi můžete pěstovat papriky, ředkvičky, salát nebo bylinky. Zkusit můžete i jahodník a levanduli. Na přihnojování stačí běžná hnojiva, která přidáte do zálivky. Po roce se vyplatí polovinu substrátu obměnit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.