Prasklý vodoměr může způsobit škodu v desítkách tisíc korun
I když zima v těchto dnech spíše připomíná jaro, vyplatí se zkontrolovat vodoměry v šachtách u domů a připravit na možné mrazy. Výjezd pracovníků a výměna vodoměru jde k tíži odběratele a není zadarmo. Podle Dany Veselé, mluvčí vodárny v Plzni, můžeme těmto problémům zejména na chatách a chalupách snadno předejít.
Ve venkovních šachtách je třeba vodoměr zabezpečit, jakmile klesnou teploty k 0 °C. Šachty by měly být zabezpečeny před deštěm a případnou povrchovou vodou. Vyplatí se také vodu uzavřít před vodoměrem a následně celý vodovodní systém domu či chaty vypustit. Vodoměr obalte izolační vrstvou, nikoli však látkou, u které hrozí výskyt plísní a rzi. Velice vhodný je například polystyren.
Voda může unikat před i za vodoměrem
Když vodoměr zamrzne, nemusí se stát delší dobu nic. Ale když mráz povolí, voda může zaplavit nejenom šachtu, ale i celý objekt.
U zamrzlého a posléze rozmrzlého vodoměru může voda unikat ještě před samotným vodoměrem. Pokud neměří, zaplatíte jeho výměnu a opravu. Uniklou vodu neplatíte, ta je započtena do ztrát vodárny. Pokud uniká za vodoměrem, musí vodárna prokázat náhradu škody a určit, kolik vody za dané období řadem proteklo.
Škody v desítkách tisíc korun
Pokud máte vodoměr ve sklepě, jeho zamrznutí většinou nehrozí. Když chatu nenavštěvujete pravidelně a netopíte, může se ale stát, že zamrznou a následně prasknou rozvody vody. V tomto případě platíte pouze vodné. Škody u těchto případů, které mohou končit i podmáčenými základy nebo narušenou statikou, jdou mnohdy do desítek tisíc korun. Proto se vyplatí před každým odjezdem z rekreační nemovitosti vodu u vodoměru nejenom uzavřít, ale i celý systém vypustit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.