Pouť k Hložecké kapli na Zlínsku se koná dvakrát do roka. Organizují je místní hasiči
Hložecká kaple Panny Marie, Královny míru stojí v kopcích mezi několika valašskými obcemi na Zlínsku. Místní lidé ji na vrchu jménem Hložec nechali postavit poté, co je Madona ochránila před vpády Tatarů a Kuruců. Vede k ní několik cest z různých směrů a přitom je ukrytá hluboko v lesích Bílých Karpat.
Podle starosty Křekova Petra Ovesného k ní nejpohodlnější cesta vede od střediska Jeleňovská v nedaleké Lipině. „Tam je možnost zaparkovat. A z tohoto místa se pak jde, dá se říct, po horizontu. Takže to není tak fyzicky náročné jako z kteréhokoliv jiného směru,“ doporučuje trasu po červené turistické značce.
Procházku je ale možné začít také od Brumova-Bylnice po žluté značce s názvem Hložecký okruh. Na několika místech je pak možné se napojit na modré značení, které turistu dovede až k cíli. Výhoda žluté trasy je, že vede kolem další, menší kapličky. Jen kousek nad Brumovem-Bylnicí stojí Kaple sv. Cyrila a Metoděje, kterou tu místní postavili na památku údajného pobytu věrozvěstů ve zdejším kraji.
Terén se mění s každou další odbočkou, někde jsou cesty široké a pohodlné i pro cyklisty a rodiny s kočárky, jinde je potřeba překonat brázdité lesní cestičky. Široká cyklistická trasa navádí přes bukový les až k rozcestí s křížkem a turistickým přístřeškem. Odsud je to ke kapli už jen necelé dva kilometry.
Kaplička jako poděkování za ochranu
Kamenná kaple s dřevěnou střechou a lavičkami okolo stojí jen kousek od vrcholu Hložce. Postavili ji farníci z Křekova a okolních obcí v roce 1953 na místě původní barokní kaple. Ta tu vznikla jako poděkování za ochranu obyvatel při nájezdu Tatarů v roce 1663 a Kuruckých válek mezi lety 1704 a 1710. „Podle legendy se praví, že lidé utekli do hor, kde se jim zjevila Panna Maria. Rozevřela jim starý dub, ve kterém se schovali a tak se zachránili,“ vypráví Petr Ovesný. Tento příběh připomíná i obraz v kapli.
Dvakrát ročně se ke kapli na Hložci koná pouť. V létě a v zimě. Obě pořádají dobrovolní hasiči z Křekova. Zatímco tradice letních mší trvá už od jejího počátku, v zimě se věřící u kaple začali scházet poměrně nedávno.
„Od roku 2002 se koná i zimní pouť na popud našeho hasiče Františka Vaculčíka. Na své výročí s manželkou oslovili faráře a zorganizovali první mši. Přišlo na ni tehdy asi padesát lidí. No a vloni už jich tam bylo na šest set,“ říká starosta Křekova a dodává: „Veškeré příspěvky, které se na pouti vyberou, jdou zpátky do oprav kaple. Nedávno jsme vybudovali přístřešek u hložecké studánky a letos plánujeme výměnu venkovních laviček.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.