Podzim s dechovkou v budějovickém rozhlase

24. říjen 2016

Jihočeští rodáci, Malá muzika Nauše Pepíka a Kameníkovi muzikanti – tyto kapely známé z vysílání pořadu Písničky pro radost na jihočeské frekvenci 106,4 FM přijaly pozvání Českého rozhlasu České Budějovice k sérii tří podzimních koncertů ve studiovém sále.

Jako první se fanouškům dechové hudby představila 25. října českobudějovická kapela Jihočeští rodáci. Počátky kapely sahají až do roku 1951. V Českém rozhlase České Budějovice pod dalšími názvy (Kubatova dechovka nebo Iglovanka) natočila na 160 lidových písniček a skladeb od renomovaných autorů. Pod názvem Jihočeští Rodáci kapela vystupuje od roku 2003. Přáním kapely Jihočeští Rodáci je zůstat u písniček, které jsou vlastní jihočeským muzikantům i zpěvákům a dále je předávat i posluchačům.

Ve čtvrtek 3. listopadu – na svátek patrona myslivců svatého Huberta – přijela do studiového sálu Českého rozhlasu České Budějovice zahrát jedna z nejpopulárnějších malých dechovek současnosti: Malá muzika Nauše Pepíka. Kapela navazuje na tradici šumavských lidových dechovek, jejímž ztělesněním byla v minulém století Starošumavská dechová kapela Karla Polaty ze Sušice. Lidové písničky tvoří základ jejího repertoáru. Josef Nauš se ujal kapelnictví v roce 1987, od toho roku má kapela svůj název. Díky kvalitním nahrávkám a pečlivě připraveným vystoupením má kapela diář velmi plný a těší poctivou muzikou posluchače nejen po celé vlasti, ale i v zahraničí.

Závěr třídílného koncertního cyklu patřil ve středu 23. listopadu Kameníkovým muzikantům. Historie této kapely se začala psát počátkem 90. let minulého století, kdy Bohumír Kameník definitivně odešel z profesionální dechovky Moravěnka a založil svou klasickou velkou dechovku. V současnosti už vede kapelu Bohumírův syn Ondra, též trumpetista. Repertoár těží ze známých skladeb předních tvůrců klasické dechovky, jako jsou Metoděj Prajka, Antonín Žváček, Josef Konečný, Jan Slabák, Ladislav Kubeš a samozřejmě z nezaměnitelných skladeb z autorské dílny Bohumíra Kameníka. Tato temperamentní dechovka zaujme posluchače především osobitým projevem a citlivým přednesem skladeb.

Kameníkovi muzikanti ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice
autoři: Miroslav Tichák , Zdeněk Voráč
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.