Petici proti radní z KSČM podepisují v jižních Čechách

9. listopad 2012

Od dnešního dne vládne na jihu Čech koalice KSČM a ČSSD. A to se nelíbí místním obyvatelům, kteří proti koalici sepsali petici.

„Před čtyřmi roky respektovali názor voličů a uzavřeli jsme takzvanou velkou koalici s druhou nejsilnější stranou, tehdy ODS, “ říká hetman jihočeského kraje za ČSSD Jiří Zimola a pokračuje:

„Myslím si, že i teď po čtyřech letech opakujeme to, že respektujeme vůli voličů a že uzavíráme koalici opět s druhou nejsilnější stranou, tentokrát je to strana komunistická.“

Na jihu Čech jsou ale lidé, kterým se nelíbí, že oblast životního prostředí, zemědělství, školství a kultury budou i 23 let po revoluci řídit komunisté.

Rosocha je autorem petice, která požaduje, aby jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD přehodnotil koaliční smlouvu s KSČM. Vadí mu, že školství dostali na starost právě komunisté.

„Jeden z hlavních argumentů je, že se nemůžete distancovat od své minulosti, protože přestáváte být tím, kým jste. Pokud se distancujete, to je něco podobného, jako kdybych teď řekl, že nejsem Rosocha,“ říká třeboňský učitel Martin Rosocha.

Rosocha se domnívá, že komunisté se distancují od své minulosti pouze tvrzením, nikoli skutky, což je podle něj projev lži. A to je hlavní důvod, proč mu KSČM vadí.

Jiří Zimola ale vylučuje, že by nová radní Vítězslava Baborová z KSČM mohla negativně ovlivňovat jihočeské školství.


Volby 2012 v Jihočeském kraji
ČSSD 27,99 %
KSČM 19,37 %
Jihočeši 2012 14,57%
ODS 12,56 %
KDU – ČSL 6,43%
TOP 09 a Starostové 5,00%
Volební účast: 38,59%

„Žádný uvolněný radní nebo dokonce hejtman nemá žádný vliv na osnovy, podle kterých se děti a studenti učí. Je to prostě bohužel jenom určitá mediální hysterie,“ tvrdí Zimola.

S tím však nesouhlasí autor petice Martin Rosocha.

„Funguje to jako jakékoli uchopení jiné moci: dosadíte si své lidi, dosazení lidé si dosadí své lidi a ti dosazení už potom nebudou muset přetvářet osnovy, protože je budou představovat,“ domnívá se Rosocha a pokračuje:

„Této paní pravomoci jsou obrovské.“

„Školství je jeden z nejdůležitějších resortů a nechtěl bych, aby ho měla v moci strana, která tu 40 let totalisticky vládla,“ zdůvodňuje rozhodnutí podepsat petici student gymnázia Tomáš Tichý.

Do této chvíle petici podepsalo téměř 1500 lidí.

Čtěte také

ČSSD obsadí v radě osm křesel včetně hejtmana, prvního i druhého náměstka a dvou uvolněných radních. Komunisté mají tři posty, z toho dva uvolněné radní. Hejtmanem se i podruhé stal sociální demokrat Jiří Zimola. S krajským vládnutím s komunisty problém nemá.

autoři: Martin Pokorný , Jiří Čondl , pfr , mad
Spustit audio