Páteční Noční linka: Závislosti

4. říjen 2019

Jaké závislosti jsou podle vás v současné době nebezpečné? Propadli jste vy sami něčemu? Jak se dá taková situace zvládnout? Kdo vám pomohl přestát nejhorší chvíle? Proč člověk propadne závislosti? Poznali jste na svých blízkých, že mají problémy se závislostí? Podle čeho? Jaké peripetie vás čekaly a co pomohlo?

Inspirací k dnešnímu tématu je zjištění redaktorky Márie Pfeiferové z Českého rozhlasu v Českých Budějovicích. Devadesát procent lidí závislých na sportovním sázení je z prostředí fotbalu. Třetinou závislých jsou hráči od šestnácti do dvaceti let.

Dopady závislosti na sázení jsou ale často fatální – rozpad rodiny, dluhy i sebevraždy. Podle průzkumu poradny Prevent 99 jsou fotbalisté rizikovou skupinou proto, že sportu rozumí, sázení patří k běžným tématům hovorů v kabinách a v neposlední řadě má vliv i reklama. Sázkové společnosti sport podporují a reklamy na sázení se objevují v komerčních přestávkách řady přenosů i na stadionech.

Některé sportovní kluby už na tuto problematiku reagují. K programu poradny Prevent 99, který má poukázat na problémy a důsledky sázení, se přihlásil českobudějovický fotbalový klub Dynamo. Dorosteneckou kategorii zapojí do přednášek, žákovskou pak do společných akcí rodičů s hráči.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.