Páteční Noční Linka: Vaše krajská NEJ

6. leden 2023

Co považujete za NEJ v kraji, ve kterém žijete? Co je, podle vás, v kraji, ve kterém žijete, nebo kde jste se narodili, nejvýznamějšího, nejpamátnějšího, nejhezčího, nejstaršího, nejlepšího, nebo i nejhoršího?

Česká republika se dělí na čtrnáct samosprávných krajů. Hlavní město Praha je podle zákona o hlavním městě Praze krajem i obcí zároveň. Nejmenší kraj podle rozlohy, kromě Prahy, je Liberecký kraj, má 3 136 kilometrů čtverečních. Největší kraj dle rozlohy je Středočeský kraj s rozlohou 11 015 km čtverečních. Největším a nejlidnatějším krajským městem je Praha. Za ní následují Brno a Ostrava.

Pojďme se dnes v Noční lince projít po jednotlivých krajích České republiky a povědět so o tom, jaká NEJ, pozitivní i záporné, bychom našli právě v tom vašem? Nebo v kraji, ve kterém jste se narodili? A jak byste kraj, ve kterém žijete/jste narozeni, charakterizovali?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.