Páteční Noční linka: Hory dnes vydávají své poklady - co byste chtěli najít?

2. duben 2021

Dnes se neslaví mše svaté, povolené nejsou ani pohřební bohoslužby. K Velkému pátku se váže i řada pověr, které jsou spojené s kouzly, magií a mnohdy mají náboženský základ.

Dnes se podle jedné z lidových tradic otevírají hory a vydávají poklady, ať už truhlu nebo hrnec plný zlaťáků. V tento den bychom naopak neměli pracovat na zahrádce, rýt, okopávat, stejně tak ani prát prádlo, bylo by totiž namáčené v Kristově krvi. Naopak velkou moc mají koupele na Velký pátek, přináší totiž zdraví na celý další rok. Lidé se tak odedávna vydávali před svítáním k potokům a řekám. 

Otázky:

Co je pro vás pokladem?

Byl by to hrnec zlaťáků, protože víte, že s finanční jistotou se prostě žije lépe?

Už jste ho našli v podobě někoho blízkého?

Máte schovaný malý poklad z dětství?

Objevili jste nějaký "opravdový" na poli nebo doma na půdě?

Jsou to kroniky, paměti vašich blízkých?

Co je pro vás vzácné, cenné? ? 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.